Dnes je středa 8. února 2023., Svátek má Milada
Počasí dnes 0°C Skoro jasno

Aktualizováno: Babiš se musí omluvit za své výroky o 'zaplacených' demonstrantech

Aktualizováno: Babiš se musí omluvit za své výroky o 'zaplacených' demonstrantech
Premiér Andrej Babiš se musí omluvit | zdroj: Profimedia

Premiér Andrej Babiš (ANO) se musí omluvit za své výroky o tom, že demonstranti na loňských protestech vůči vládě byli zaplaceni. Rozhodl o tom v pátek Okresní soud Praha-západ.

Babiše kvůli jeho výrokům na adresu protestujících žalovala demonstrantka Jana Filipová a žádala po něm omluvu. Verdikt je nepravomocný, obě strany se mohou ještě odvolat. Premiér už oznámil, že tak učiní. 

Filipová u soudu popisovala, jak jí po Babišových výrocích začaly chodit dotazy, kolik za demonstrace "bere". Uvedla, že některé zprávy byly i vulgární. Podle soudu se Filipová cítila postižena důvodně. 

Filipová uvedla, že Babišova lživá slova zakořenila ve veřejném prostoru a je těžké je vyvracet. Premiér dle jejího názoru nemůže vypouštět do veřejného prostoru informace typu "jedna paní povídala". 

Filipová, která pochází z Domažlicka, se zúčastnila demonstrace loni 11. července, kdy poslanci rozhodovali, zda dají Babišově menšinové vládě s ČSSD podporované komunisty důvěru. Lidé nejdříve protestovali na Malostranském náměstí, později též u Poslanecké sněmovny. 

Po protestech poslanec ANO Pavel Růžička prohlásil, že slyšel demonstranty, jak se baví o tom, kam mají jít pro peníze. To však účastníci demonstrace odmítli.

Babiš pak v reportáži TV Nova uvedl, že protestující jsou "stále stejní lidi", a neumí si představit, že by někdo protestoval 16 hodin, "takže nějaká motivace tam bude". Babiš  mluvil o zaplacených demonstracích i v souvislosti s 21. srpnem, tehdy jeho projev přerušil pískot a pokřikování. Koncem srpna 2018 předseda vlády na TV Barrandov uvedl, že lidé, co na něj pískali, byli zaplaceni. 

Růžička svá slova, na něž Babiš odkazoval, nakonec mírnil. Babišův právní zástupce uvedl, že premiér vyjadřoval svůj názor. A Růžičkova slova dle něj byla byla předmětem veřejné debaty.

Zdroje:
České Noviny, www.irozhlas.cz