Audit prý zjistil možné porušení zákona při stavbě metra

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Interní audit pražského dopravního podniku prý poukázal na možné porušení zákona při stavbě trasy metra do Motola. Odborář dopravního podniku Petr Pulec proto podal trestní oznámení na neznámého pachatele, napsal server Česká pozice. Údajně měly být zadány některé práce bez řádného zadávacího řízení, vyplývá z trestního oznámení.

Pražské metro (ilustrační foto)

Pražské metro (ilustrační foto),zdroj: DPP

Nové stanice metra A staví pražský dopravní podnik (DPP), stavbu organizuje Inženýring dopravních staveb a.s. (IDS). Část peněz na budování Praha získala z fondů Evropské unie.

Na nesrovnalosti vedení dopravního podniku upozornil interní audit. "Z výsledků auditu vyplývá, že mohlo dojít k porušení zákona (zejména zákona o veřejných zakázkách) ze strany společnosti IDS a dále, že mohlo dojít ke spáchání trestného činu," píše se v trestním oznámení.

Audit údajně zjistil, že při stavbě byly vykonány práce, které nebyly předmětem řádného zadávacího řízení a pro které neměl jejich zhotovitel podepsanou smlouvu.

IDS měla podle trestního oznámení povinnost tyto takzvané vícepráce zadat formou jednacího řízení bez uveřejnění. Společnost tak prý ale učinila až poté, co byly již práce dokončeny. "Jedná se o stavební práce a služby, které si společnost DPP nikdy neobjednala a jejichž provedení nikdy společností DPP nebylo schváleno," uvádí oznámení.

Prodloužení trasy metra A do Motola má být dokončeno v příštím roce. Úsek je dlouhý asi šest kilometru a na trase jsou čtyři stanice - Bořislavka, Nádraží Veleslavín, Petřiny a Nemocnice Motol. Od Evropské unie dostane Praha 7,4 miliardy Kč, celkové náklady jsou zhruba 19 miliard korun.

Pulec působí dlouhodobě jako odborář DPP, zároveň je zastupitel Prahy za ČSSD. V předčasných sněmovních volbách kandiduje na desátém místě za volební blok Hlavu vzhůru.

Tagy: audit DPP metro Dopravní podnik hl.m. Prahy

Zdroje: ČTK