Dnes je pondělí 6. února 2023., Svátek má Vanda
Počasí dnes -8°C Oblačno

Astronomové zaznamenali silný náraz meteoritu do Měsíce

Astronomové zaznamenali silný náraz meteoritu do Měsíce
Měsíc | zdroj: ThinkStock

Španělským astronomům se podařilo zaznamenat dosud nejsilnější pozorovaný náraz meteoritu do povrchu Měsíce. Kosmické těleso o velikosti malého auta a váze kolem 400 kilogramů narazilo do Měsíce rychlostí 61.000 kilometrů v hodině. Informuje o tom na svém webu britská astronomická společnost Royal Astronomical Society (RAS). 

V atmosféře Země by podobný meteorit zanikl před dopadem na zemský povrch. Měsíc podobnou ochranu nemá a kamenné kusy vytvořily postupem let na povrchu tohoto nejbližšího vesmírného souseda naší planety velké množství kráterů. Meteorit zachycený loni v září astronomickou stanicí na jihu Španělska na něm vytvořil kráter o průměru asi 40 metrů. 

Záblesk po dopadu trval osm sekund. "V tu chvíli jsem si uvědomil, že jsem viděl velmi vzácný a pozoruhodný jev," řekl podle webu José Madieno, který náraz meteoritu do Měsíce natočil. Energie uvolněná při dopadu byla srovnatelná s 15 tunami trinitrotoluenu TNT. To je nejméně třikrát více, než tomu bylo u dosud nejsilnějšího nárazu, který zaznamenal americký úřad NASA. 

Madienův tým v andaluském astronomickém středisku IAA-CSIC pracuje v rámci mezinárodního programu MIDAS pro průběžné monitorování měsíčního povrchu.