Armáda se chopila moci, vyzvala demonstranty k opuštění Tahríru

- Aktuality autor: red

Egyptská armáda v pondělí nařídila několika desítkám demonstrantů, aby opustili káhirské náměstí Tahrír, které bylo poslední týdny dějištěm masivních protestů, jež vyústily ke svržení prezidenta Husního Mubaraka.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Jak napsala agentura Reuters, vojenská policie a vojáci náměstí obklíčili a varovali, že kdo neodejde, bude zatčen. Armáda se po Mubarakově pádu v zemi chopila moci.

Na náměstí podle dostupných informací zůstává asi 40 lidí. Aktivisté uvádějí, že dva protestující už byli zadrženi. "Jsme obklopení vojenskou policií, nevíme, co máme dělat. Diskutujeme o tom," řekl agentuře Reuters jeden z protestujících. "Jeden z důstojníků nám řekl, že máme hodinu na vyklizení náměstí, jinak budeme zatčeni," dodal.

Egypt se vrací do normálu

Káhirské náměstí Tahrír se stejně jako celý Egypt pomalu vrací do normálního života. Doprava po něm proudí bez větších omezení a zmizela i většina protimubarakovských transparentů. S označením "mučedníci revoluce" na sloupech ovšem stále zůstávají fotografie mladých Egypťanů zabitých při protestech.

Dobrovolníci už se pustili do úklidu odpadků a sklízejí také pokrývky a další předměty, které demonstranti používali během více než dvoutýdenních protestů. Na hlavním kruhovém objezdu, který byl až do neděle zaplněný stany, visí nyní velká egyptská vlajka, na níž je napsáno: "Je to nádherný den na náměstí Tahrír. Milujeme tě, Egypte."

Po páteční rezignaci Husního Mubaraka, který po bezmála třiceti letech vlády a po 18 dnech masových protivládních protestů opustil prezidentský úřad, se o víkendu situace v Egyptě výrazně uklidnila. Nejvyšší vojenská rada, která převzala moc, v neděli pozastavila platnost ústavy a rozpustila parlament. Slíbila také, že po přechodném období předá správu civilní vládě.

Tagy: protesty Egypt Káhira

Zdroje: ČTK