Bezpečnostní rada: Celostátní krize není nutná, stát bude připraven

- Aktuality autor: red

Bezpečnostní rada státu nebude navrhovat vládě vyhlášení celostátního krizového stavu, řekl po jejím zasedání novinářům premiér Petr Nečas (ODS). Vláda bude podle něj o zdravotnictví ještě jednat ve středu.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) zdůraznil, že koordinaci krizových opatření v jednotlivých krajích, kdyby od března odešlo z nemocnic v ČR na 3800 lékařů, bude mít na starosti jeho ministerstvo.

"Bezpečnostní rada státu nebude navrhovat vládě vyhlášení nějakého celoplošného, celostátního stupně některého z krizových stavů. To považujeme za neadekvátní krok," zdůraznil předseda vlády. Kabinet chce s lékaři, kteří k 1. březnu hrozí hromadným odchodem z nemocnic kvůli především platovým požadavkům, ještě dál jednat. Nečas v pondělí zopakoval postoj vlády, že ze státního rozpočtu tyto požadavky není možné uspokojit. Vláda se bude situací zabývat ve středu, bezpečnostní rada se v pondělí sešla, aby se odpovědní ministři už nyní seznámili s vývojem situace.

"Všichni dáváme přednost dohodě. Na druhou stranu opakuji, že stát udělá vše, aby byl na krizový vývoj připraven," zdůraznil předseda vlády. Pokud krize nastane, přinese komplikace, ale členové bezpečnostní rady státu si podle něj nemyslí, že by taková situace byla nezvládnutelná.

Opatření musí být hotova do konce týdne

Vládní dohoda s lékaři se po dřívějším krachu jednání pomalu začala rýsovat v pátek. I když na některých bodech panuje už shoda, dál trvá spor, o kolik vlastně by si doktoři měli přilepšit. Odbory žádají přidávání o 8000 až 12.000 korun měsíčně. Ministr Heger mluvil o 5000 až 8000 korun. Slíbil, že by do zvýšení příjmů zdravotníků měly putovat dvě miliardy. Tři čtvrtiny částky by připadly doktorům, zbytek sestrám a personálu. Odbory to odmítly a chtěly celou sumu. Zdravotnické odbory pak souhlasily s tím, aby si slibované dvě miliardy rozdělili jen lékaři.

Heger v pondělí zdůraznil, že opatření státu pro případ krize musí být hotova tento týden. "Ten příští týden je poslední celý před tím, než by eventuální problémy mohly k 1. březnu vypuknout," připomněl. Bezpečnostní rada podle něj opět jednala o koordinaci práce ministerstev zdravotnictví, obrany a vnitra. Už minulý týden měli odborníci těchto resortů "šňůru jednání" a nyní je jasné, že "hlavní aktéři jsou připraveni", zdůraznil ministr. To se podle něj týká ředitelů nemocnic a vedení záchranných služeb v krajích. Zajištěna je koordinace s hejtmany i ministerstvy vnitra a obrany, zdůraznil Heger. Armáda už nabídla své sanitky i dopravní letadla, ale i lékaře z polní nemocnice.

Ministerstvo bude mít své koordinační středisko, většinu spolupráce bude podle něj ale potřeba zvládnout na úrovni krajů a dispečinků tamních záchranných služeb. "Ministerstvo vnitra bude připraveno s administrativními věcmi, které se týkají případných vyhlášení krizových stavů v jednotlivých krajích," podotkl Heger. Stále ale doufá, že takový krok nebude potřeba.

Tagy: heger krize lékaři

Zdroje: ČTK