Aplikace Tečka se přejmenuje na EZ kartu, úřad do ní investuje 50 milionů korun
![Aplikace Tečka se přejmenuje na EZ kartu, úřad do ní investuje 50 milionů korun](https://im.tiscali.cz/press/2023/01/07/1451979-profimedia-0657454355-base_16x9.jpg.1152?1673088196.0)
Ministerstvo zdravotnictví přejmenuje mobilní aplikaci Tečka na aplikaci EZ karta. Už letos by mohla začít fungovat jako elektronický očkovací průkaz nebo pro zasílání zpráv.
Uvedl to vrchní ředitel sekce informačních a komunikačních technologií ministerstva Milan Blaha. Úřad vypsal na provoz a další rozvoj aplikace veřejnou zakázku v hodnotě 50 milionů korun.
„Výběrové řízení má za cíl udržet Tečku v provozu i v dalším období a zajistit mimo agendy 'covid' také její další rozvoj k obecnější aplikaci podporující elektronizaci zdravotnictví,“ sdělil Blaha. Ministerstvo připravuje také nové funkce aplikace.
„Lze předpokládat, že, mimo systémových změn nezbytných pro další rozvoj, nabídneme občanům službu očkovacího průkazu a službu zasílání zpráv, kterými by držitel Tečky mohl získávat relevantní informace z resortu,“ dodal Blaha.
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v prosinci loňského roku uvedl, že nové funkce budou vyžadovat i změnu legislativy. Lékaři už v současné době musí očkování svých pacientů, nejen proti covidu-19, zaznamenat elektronicky. Aplikace by pak zobrazovala tato data a mohla například upozornit na termín přeočkování.
Mobilní aplikace Tečka začala fungovat v červnu 2021, kdy sloužila pro uložení certifikátu o prodělaném covidu, potvrzení o negativním testu nebo očkování. Spolu s ní ministerstvo spustilo také aplikaci čTečka, kterou mohli ti, kteří museli tato potvrzení kontrolovat, například provozovatelé hotelů nebo restaurací, z QR kódu načíst potřebné informace.
Tečka byla stažena do více než šesti milionů mobilních telefonů, informace o tom, kolik lidí ji má stále nainstalovanou, dostupné nejsou. Obsahovala také podmínky pro cestování do některých cizích zemí.
Aplikace vznikala ve spolupráci s Národní agenturou pro komunikační a informační technologie (NAKIT). Na začátku letošního roku ministerstvo vypsalo veřejnou zakázku na její další provoz a rozvoj. Její maximální hodnota je 50 milionů korun a trvání nejdéle 48 měsíců. Zájemci se mají hlásit do 30. ledna.