Annan rezignoval na svou funkci zvláštního vyslance pro Sýrii

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Bývalý generální tajemník OSN Kofi Annan dnes oznámil, že opouští funkci zvláštního vyslance OSN a Ligy arabských států (LAS) pro Sýrii, kterou dál sužuje občanská válka. Annan, který bezvýsledně usiloval o zprostředkování příměří v zemi, se postu formálně vzdá 31. srpna. Ten den mu vyprší dosavadní mandát.

"Pan Annan informoval mě a generálního tajemníka Ligy arabských států pana Nabíla Arabího o svém záměru neobnovit svůj mandát, až vyprší 31. srpna 2012," uvedl generální tajemník OSN Pan Ki-mun. Jak dodal, jednají už s Arabím o možném Annanově nástupci, jehož snažení hluboce ocenil.

Své rozhodnutí zdůvodnil Annan tím, že se mu nedostávalo dostatečné podpory. 
"Nedostalo se mi veškeré podpory, jakou si ta záležitost zasloužila. V rámci mezinárodního společenství vládnou rozdíly. To vše komplikovalo mé úkoly," citovala agentura AFP z Annanova prohlášení na narychlo svolané tiskové konferenci v Ženevě.

Annan v Ženevě řekl, že nevylučuje, že jeho nástupce "bude mít větší šanci a uspěje". Jako první zareagovala na toto oznámení Moskva, která vyjádřila nad Annanovým rozhodnutím politování. Rusové v syrském konfliktu stojí na straně režimu prezidenta Bašára Asada. 
"Podporovali jsme jeho snažení," řekl ruský velvyslanec při OSN Vitalij Čurkin k působení Kofiho Annana. Ocenil zároveň rozhodnutí OSN a LAS najít Annanova nástupce pro tento "hrozně obtížný úkol".

Mírový plán pro Sýrii podle Annana

Annan je autorem šestibodového mírového plánu pro Sýrii z letošního jara. Plán, který vstoupil po údajném souhlasu obou stran v platnost 12. dubna, žádal především klid zbraní, což bylo dodrženo možná jen první den. Požadoval také stažení těžkých zbraní ze syrských měst, propuštění vězněných oponentů režimu a předpokládal, že na příměří budou dohlížet pozorovatelé OSN. Ti byli do Sýrie vysláni, ale jejich mise byla měsíc před vypršením mandátu přerušena kvůli intenzivním bojům představujícím vysoké bezpečnostní riziko pro pozorovatele.

Jejich původní 90denní mandát vypršel 21. července, v předvečer tohoto termínu Rada bezpečnosti OSN schválila jeho prodloužení o 30 dnů pro 300 neozbrojených pozorovatelů a asi 100 civilních členů mise. 25. července pak OSN odvolala ze Sýrie polovinu ze 300 svých pozorovatelů.

Konflikt v Sýrii trvá už bezmála 17 měsíců a vyžádal si za tu dobu odhadovaných 19.000 lidských životů.

Tagy: Sýrie OSN annan

Zdroje: ČTK