Anarchisti a neonacisté plánují o víkendu koncerty v Plzni

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Dvě velké hudební akce s možnou účastí příznivců radikální pravice a na druhé straně anarchistů se uskuteční tuto sobotu v Plzni. Policie bude situaci monitorovat.

V kulturním domě Šeříkovka vystoupí místní kapela Ortel, oblíbená mezi neonacisty. O pár set metrů dál v bývalých kasárnách Světovar pro změnu pořádá akci sdružení DOPE, které se vymezuje jako antifašistické a postavilo se proti pravicovým radikálům při jejich pochodech Plzní. Policie bude situaci sledovat. 

"Obě akce jsou potvrzené. Pokud vzniknou problémy, budeme reagovat hned na místě," řekla policejní mluvčí Simona Čejková. 

Akce jsou kousek od sebe, policie nevylučuje konflikty

Protože se hudební akce uskuteční jen asi 300 metrů od sebe ve stejný čas, není možné vyloučit případný konflikt některých skupin. Kapacita Šeříkovky je několik set lidí, stovky příznivců alternativní kultury včetně anarchistů by se měly sejít také v areálu Světovaru. 

"Spolupracujeme s městskou policií, upozornili jsme ji, že na naší akci bude asi tisíc lidí, aby posílili hlídky v oblasti a někdo je koordinoval, až vyjdou z areálu. Uvnitř vše zajistíme sami," řekl předseda sdružení Jiří Metod Kassl.

Podle něj DOPE připravuje akci dva měsíce, o koncertu v Šeříkovce nevědělo. Ve Světovaru už od úterý nabízí "free technoscénu", elektroscénu, grafitti jam, diskuse o squatingu, koncert "plebejského undergroundu", na sobotu připravilo punkové koncerty. 

Skladba skupiny Ortel - neoficiální hymna DS

V Šeříkovce skupina Ortel zahraje od 20:00. Kapela, jejíž skladba Hadr se před časem stala neoficiální hymnou již zrušené Dělnické strany, láká na největší koncert ve své historii a křest CD.

V reakci na zvýšený zájem médií i policie se letos v červnu na svých stránkách distancovala od neonacistů. Upozorňuje, že návštěvníky koncertu nosící takzvaná "závadná trika" nebo odhalené "závadné" tetování ochranka dovnitř nevpustí.

Tagy: policie Plzeň neonaciste koncerty

Zdroje: ČTK