Dnes je středa 1. února 2023., Svátek má Hynek
Počasí dnes 3°C Občasný déšť se sněhem

Analýza vysílání o migraci. Vysílací rada našla problémy pouze v případě televize Prima

Analýza vysílání o migraci. Vysílací rada našla problémy pouze v případě televize Prima
Problémem bylo informování TV Prima o uprchlících z Iráku | zdroj: Profimedia

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání zveřejnila novou analýzy toho, jak české celoplošné televizní a rozhlasové stanice pokrývaly migrační krizi. Píše o tom server HlídacíPes.

Analýza pokrývá období od 28. března do 17. dubna 2016 a sledovala vysílání České televize, TV Nova, TV Prima, rádií Frekvence 1, Impuls a stanici Českého rozhlasu Radiožurnál.

Každému z médií je věnována studie o desítkách stran. Zadáním bylo zjistit "jakým způsobem média shromažďují, zpracovávají, třídí a šíří informace a jak se to projevuje ve finální podobě mediálních obsahů".

Na svém zasedání tento týden RRTV vzala všechny analýzy na vědomí, pouze TV Prima vyzvala k vysvětlení čtyř konkrétních reportáží. Lhůta na vyjádření je třicet dní.

"Mohlo by jít o porušení oddělení zpravodajských informací od hodnotících komentářů. Prima v sérii reportáží dokladuje, že měla u svých dřívějších reportáží pravdu a je jediná objektivní a podobně. K tomu chceme vysvětlení," říká předseda RRTV Ivan Krejčí.

Všechny čtyři reportáže se týkaly údajných křivých nařčení televize z manipulace se zpravodajstvím o integrace uprchlíků z Iráku v České republice.

"Tyto příspěvky neoddělovaly hodnotící komentáře od informací zpravodajského charakteru. Názorová stanoviska provozovatele byla divákům prezentována jako fakta. Diváci si tak na základě odvysílaného obsahu nemohli utvořit vlastní nezávislý názor, jelikož zaujaté redakční komentáře je naváděly k jediné možné interpretaci medializovaného dění," shrnuje analýza.

"Migrace byla, ve shodě s výsledky předchozí analýzy, prezentována jako administrativně- bezpečnostní problém, kdy migrující vystupovali jakožto ohrožení stability a zátěž pro dotčené země. Provozovatel stále operoval s 'katastrofickými' scénáři očekávaného 'náporu' migrantů na Evropu," konstatuje dále analýza s tím, že vyznění příspěvků bylo jen o něco méně dramatické než dříve "a to vzhledem ke změnám na mezinárodním poli, kdy došlo k uzavření tzv. balkánské cesty a posléze začala být realizována dohoda Evropské unie s Tureckem o navracení neúspěšných žadatelů o azyl zpět do Turecka".

Ústav nezávislé žurnalistiky

Zdroje: