Ameriku od záchrany před bankrotem dělí jen Obamův podpis

- Aktuality autor: red

Americký Senát dnes schválil zvýšení stropu pro americký státní dluh až o 2,4 bilionu z nynějších 14,29 bilionu dolarů. Následoval tak Sněmovnu reprezentantů, jež zákon podpořila v noci na dnešek. Nyní ještě dokument musí podepsat prezident Barack Obama.

Očekává se, že tak učiní brzy a odvrátí tím bankrot země, který hrozil po dnešní půlnoci místního času (středečních 06:00 SELČ).

Šéf Bílého domu chystá k hlasování za několik okamžiků vyjádření v Růžové zahradě Bílého domu. Samotný zákon ale podepíše později, protože mu jej nejprve musí doručit z Kongresu.

Nejlítější bitva o vládní výdaje

Američtí politici o zvýšení stropu pro státní dluh jednali několik týdnů. Podle deníku The Wall Street Journal šlo o jednu z nelítějších bitev o vládní výdaje v americké historii. Opoziční republikáni svůj souhlas s dalším zadlužováním země podmínili dohodou o rozsáhlých rozpočtových úsporách. Obě strany pak dlouho nebyly schopné najít společnou řeč. K řešení se začaly blížit až krátce před hrozícím bankrotem země, jež by bez navýšení dluhu neměla peníze na úhradu všech svých účtů.

Dohoda má dvě části. První obsahuje úspory kolem jednoho bilionu dolarů během příštích deseti let. Druhá pak zřizuje komisi v Kongresu, která bude hledat další škrty. Své návrhy představí v listopadu, pak o nich rozhodnou zákonodárci. Celkem by úspory měly představovat kolem 2,4 bilionu dolarů, přinejmenším ale podle nezávislého Rozpočtového úřadu Kongresu půjde o 2,1 bilionu dolarů.

Strop pro státní dluh se pak zvýší nejméně o 2,1 bilionu až 2,4 bilionu dolarů. Vláda tak bude mít peníze celý rok 2012. Drama kolem zvýšení dluhu se tedy do prezidentských voleb v listopadu příštího roku nebude opakovat. Podle Bílého domu tím zmizí mrak nejistoty nad americkou ekonomikou.

Tagy: dluh USA obama Amerika schválení podpis bankrot navyseni

Zdroje: ČTK