Americké akcie dál klesají, trh se obává zpomalení ekonomiky

- Aktuality autor: red

Americké akcie dnes pokračovaly v poklesu a během první poloviny obchodování ztrácely hlavní indexy zhruba jedno procento. Náladu na trzích ovlivňovaly hlavně obavy ze zpomalení americké ekonomiky a také výhled zadlužení Spojených států. Komplikuje se ale také situace v eurozóně, kde investoři začali prodávat státní dluhopisy Itálie a Španělska.

Ve 12:00 EDT (18:00 SELČ) se Dow Jonesův index pohyboval kolem 12.034 bodů a proti předchozímu závěru ztrácel 0,8 procenta. Širší index S&P 500 odepisoval 1,1 procenta na 1273 bodů, index Nasdaq Composite ztrácel kolem 0,8 procenta a nacházel se blízko 2722 bodů.

Investoři se obávají snížení ratingu Spojených států. Obavy nezažehnala ani dohoda o rozpočtových škrtech, která umožní zvýšit strop pro zadlužení USA. Akciové trhy už v pondělí výrazně oslabily, neboť investoři si mnohem více všímali známek citelného zpomalení ekonomiky.

Spojené státy mají dlouhá léta rating na nejvyšším možném stupni AAA, což je v jejich případě mnohem důležitější než v případě jiných zemí. Spojené státy byly totiž vždy považovány za věřitele poslední instance a s nákupem jejích dluhopisů není spojeno prakticky žádné riziko.

Minulý týden byl pro americké akcie nehorší za poslední rok. Ceny akcií přitom klesají už sedmým dnem, což se v případě indexu S&P 500 naposledy stalo v říjnu 2008. Příliv špatných zpráv totiž nepolevuje, naopak čerstvá data ukázala nečekaný pokles spotřebitelských výdajů.

Tagy: USA pokles Amerika zadluzeni obavy akcie

Zdroje: ČTK