Do poslední chvíle se choval jako normální člověk, tvrdí lidé o Breivikovi

- Aktuality autor: red

vaatřicetiletý Anders Behring Breivik, jenž se přiznal ke spáchání teroristických útoků z 22. července v Norsku, působil na své okolí až do poslední chvíle jako vcelku normální člověk.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

A to i taxikáři, který Breivika den před atentáty vezl na jeho farmu, uvedla dnes agentura Reuters. Útočníkovy skryté problémy mohly vyvěrat z odloučení od vlastního otce, naznačila agentura.

Rozprávěl o budoucnosti

Den před masakry, při nich zemřelo 77 lidí, jel Breivik na svou farmu taxíkem. Se čtyřicetiletým řidičem Ariidem Tangenem uvolněně rozprávěl o budoucnosti, ačkoli si musel být vědom, že žádná nebude. Právě se totiž vracel z Osla, kam zavezl jeden ze dvou automobilů, které následující den potřeboval k provedení útoků. Jeden z nich napěchoval výbušninou a druhým se přemístil k ostrovu Utöya, kde postřílel 69 lidí.

Breivik se vrátil vlakem do městečka Rena, kde zastavil taxík, jenž ho dovezl na farmu. Když jeli venkovskou krajinou k domu, kde samozvaný ochránce Evropy sepsal svůj "manifest" a plánoval útoky, udržoval Breivik s taxikářem společenskou konverzaci.

"Hovořili jsme celou cestu a hezky jsme si popovídali o ničem: o počasí, farmě a o tom, že se chce stát farmářem," řekl Tangen agentuře Reuters. "Říkal, že si pronajal farmu, aby žil jako zemědělec, a že, pokud v tom najde zalíbení, si jednu sám koupí," řekl taxikář.

Neměl nervy, vtipkoval

Ani na chvíli prý během dvanáctikilometrové cesty nic nenasvědčovalo tomu, co se mělo odehrát další den. "V duchu jsem si to všechno promítal do nejmenšího detailu," řekl taxikář. "Neměl žádné nervy, vtipkoval, smál se. Prostě nedokážu pochopit, jak to dělal. Zrovna musel... zaparkovat bombu," dodal Tangen.

Pro mnoho Norů je noční můrou právě skutečnost, že nejhorší masakr v jejich zemi od 2. světové války provedl člověk, jenž vypadal a choval se tak normálně. "V noci nemůžu spát z toho, že nevypadal jako monstrum," napsal norský novinář Peter Svaar, jenž s Breivikem chodil do školy.

"Byl to normální, dobře vychovaný norský kluk," řekla Reuters jeho nevlastní matka Tove Övermová.

Dobré vzdělání

Breivik měl i kvalitní vzdělání. Chodil v Oslu na stejnou základní školu jako o několik let starší norský korunní princ Haakon. Na obchodní akademii pak byl obklopen budoucími osobnostmi z byznysu i politiky.

Někteří jeho bývalí kamarádi si však vybavují jisté výstřednosti v jeho chování. "Působil jako drsný chlapec, jenž dokázal dělat věci, které pro nás byly nemyslitelné," napsal jeden jeho přítel z dětství v místním tisku. Breivik prý nacházel potěšení například v plivání a močení do sousedova sklepa nebo v zabíjení mravenců.

Kriminalisté spekulují, že Breivik vnitřně bojoval se skutečností, že když mu byl rok, rodinu opustil jeho otec. Bývalý úspěšný diplomat žijící nyní ve Francii nedávno novinářům řekl, že se měl jeho syn raději zabít sám, než vraždit druhé.

Úpadek tradiční role otců

Breivik mladší ve svém spise tvrdí, že "v dětství neměl žádné negativní zkušenosti". Přiznával však, že v mládí vyrůstal v silně matriarchálním prostředí, a vyjádřil obavy, že ho tato skutečnost "feminizuje". Ve velké části svého manifestu si stěžuje na úpadek tradiční role otců v západní Evropě.

"Absence otců vytvořila společnost plnou sociálně patologických jevů a nedostatek mužské sebedůvěry z nás udělal snadnou kořist pro nepřátele," napsal Breivik.

Ve svém textu také vyvrací podezření okolí, že svým izolovaným životem jenom skrývá homosexualitu. Napsal, že je "stoprocentní heterosexuál" a dívku si přes naléhání přátel a sestry nenašel jenom proto, aby mu nepřekážela v uskutečnění plánů.

Breivik rovněž píše, že v poslední době často hrál počítačové hry World of Warcraft a Call of Duty. Ty byly s ohledem na pozůstalé staženy z norských obchodů, informovala dnes agentura AFP.

Tagy: breivik vzdělání Oslo clovek chovani

Zdroje: ČTK