Amerika napjatě čeká na legendární Kingův projev z Obamových úst

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Téměř na minutu přesně padesát let od chvíle, kdy bojovník za rasovou rovnoprávnost Martin Luther King pronesl svou slavnou řeč "I Have a Dream" (Mám sen), promluví dnes americký prezident Barack Obama. U Lincolnova památníku ve Washingtonu, kde s projevy vystoupí také exprezidenti Jimmy Carter a Bill Clinton, se shromažďují desetitisíce lidí. 

Barack Obama

Barack Obama,zdroj: Profimedia.cz

Kingův šestnáctiminutový částečně improvizovaný projev popisoval představy o společnosti, v níž by neexistovaly rasové rozdíly. Černošský aktivista jej pronesl dva roky před tím, než afroamerické obyvatelstvo USA získalo volební právo. Obama jako první černošský prezident na veřejnosti o rasových otázkách příliš často nemluví, dnes však hodlá vedle samotného Kingova projevu a odkazu připomenout změny, kterými Spojené státy za půlstoletí prošly. 

King by byl "v mnoha směrech ohromen pokrokem, který jsme udělali", prohlásil Obama v úterním rozhlasovém rozhovoru. Zmínil se mimo jiné o rovnosti lidí všech ras před zákonem, o tisícovkách černošských politiků zvolených do úřadů či o vlivné roli, kterou dnes hrají organizace hájící práva menšin. 

Martin Luther King je vedle prezidenta Abrahama Lincolna jedním ze dvou lidí, které v americké historii obdivuje úplně nejvíce, přiznal Obama

Oslavu výročí jeho řeči a pochodu za rasovou rovnost, kterého se v roce 1963 zúčastnilo čtvrt milionu lidí, zahájila dnes ekumenická bohoslužba odkazující na to, že King byl hluboce věřící člověk. 

Těsně před hlavními projevy se ve 21:00 SELČ rozezní na mnoha místech po celých Spojených státech zvony jako symbol Kingových slov ze závěru projevu: "Nechte svobodu zvonit". 

Na akci vedle politiků vystoupí také některé celebrity včetně moderátorky Oprah Winfreyové či herců Foresta Whitakera a Jamie Foxxe. 

Tagy: Amerika prezidentův projev

Zdroje: ČTK