Dnes je středa 1. února 2023., Svátek má Hynek
Počasí dnes 0°C Smíšené přeháňky

Alžběta II. slavila 93. narozeniny. Podruhé, tentokrát i s poddanými

Alžběta II. slavila 93. narozeniny. Podruhé, tentokrát i s poddanými
Královská rodina sleduje přelet stíhaček na počet Alžběty II. | zdroj: Profimedia

Londýn byl v sobotu dějištěm velkolepých královských narozenin. V hlavní roli vystupovala Alžběta II.

Tisíce návštěvníků sledovaly zástupy vojáků, kteří v červených uniformách a černých beranicích projížděli na koních a pochodovali ulicemi metropole. Poté aplaudovaly třiadevadesátileté královně Alžbětě II., která s rodinou na balkóně Buckinghamského paláce sledovala slavnostní přelet stíhaček.

Ještě před tím projela královna oblečená v bílém kostýmu centrem Londýna v uzavřeném kočáře.

Akce se účastnila rozvětvená královská rodina včetně vévodkyně Meghan, která se na veřejné akci objevila poprvé od narození syna. Chyběl však Alžbětin manžel, osmadevadesátiletý princ Philip, který se na veřejnosti už neukazuje.

Panovnice slavila narozeniny už podruhé. Poprvé soukromě, v den, kdy se narodila, tedy 23. dubna. Tradici dvou oslav založil v roce 1748 král Jiří II., který se narodil 9. listopadu a s ohledem na plískanici nechtěl pořádat v tento den ceremoniál.

Alžběta II. se zapsala do britských dějin jako nejdéle vládnoucí monarcha. Na trůně je už déle než 67 let.

V únoru 1952, kdy Alžběta jako pětadvacetiletá studentka ústavní historie a náboženství usedla na trůn po smrti svého otce Jiřího VI., Británie neznala Beatles, ba ani Jamese Bonda. Svět nic nevěděl o Elvisi Presleym. Člověk ještě nevzlétl do vesmíru a nestanul na Everestu. Čechům vládl první dělnický prezident, Stalinem řízený komunista Klement Gottwald.

Každá země Commonwealthu slaví narozeniny panovnice podle toho, kdy bývá nejpříjemnější počasí. V Británii je svátek Trooping of Colours pořádán každou druhou červnovou sobotu. V Austrálii je to vždy druhé pondělí v červnu, v Kanadě pondělí před 25. květnem.

Zdroje: