Al-Káida se přihlásila k únosu Francouzů v Nigeru

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Severoafrická větev teroristické sítě Al-Káida se přihlásila k pátečnímu únosu dvou Francouzů v hlavním městě Nigeru. Zvukovou nahrávku s prohlášením Organizace Al-Káida v muslimském Maghribu (AQMI) zveřejnila televizní stanice Al-Džazíra.

Oba muži zahynuli v sobotu při útoku nigerských a francouzských jednotek, které se je pokusily osvobodit. 

Ozbrojení únosci francouzské občany přepadli v restauraci plné lidí v centru hlavního města Niamey v pátek pozdě večer. Na hranici s Mali se nigerským bezpečnostním složkám pod velením francouzských jednotek podařilo ozbrojence obklíčit. Někteří z nich byli zneškodněni a zatčeni, oba Francouzi ale byli po útoku nalezeni mrtví. 

Francie oběti v řadách vojáků nepotvrdila

AQMI uvedla, že při zásahu byli zabiti dva francouzští vojáci a dalších 25 nigerských vojáků prý přišlo o život nebo utrpělo zranění. Francie ale nepotvrdila, že by byl zabit některý z jejích vojáků. Prokurátor Jean-Claude Marin informoval o devíti obětech. Kromě rukojmích byli prý zabiti také tři příslušníci nigerských bezpečnostních sil a čtyři únosci. 

Hnutí před zásahem prohlásilo, že unesené propustí, pokud Francie stáhne své vojáky z Afghánistánu. Francie má v této asijské zemi kolem 3750 vojáků. AQMI také nabídla, že propustí zadržovaná rukojmí, bude-li ve Francii odvolán zákaz burek, muslimských ženských oděvů. Požadovala rovněž propuštění zatčených extremistů. 

V Nigeru nešlo o první únos cizinců. Pět Francouzů a občané Toga a Madagaskaru, většinou spolupracovníci francouzských firem Areva a Satom, byli uneseni v září na severu země. AQMI se přihlásila i k tomuto únosu.

Tagy: únos al-kaida francouzi

Zdroje: ČTK