Airbus, který se zřítil do Atlantiku, prý neměl vážnou závadu

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Letoun Airbus A330 společnosti Air France, který se s 228 lidmi na palubě z dosud neznámých příčin předloni zřítil do Atlantiku, neměl pravděpodobně žádnou vážnou závadu.

S odvoláním na první analýzy obsahu černých skříněk zříceného stroje to ve středu uvedl šéf technického vyšetřujícího týmu. Záznamy letu neukázaly, že by letoun postihl výpadek proudu či motorů nebo jiný závažný technický problém, řekl Alain Bouillard z francouzského úřadu pro vyšetřování leteckých nehod BEA.

Zdůraznil však, že stále nelze vyloučit, že stroj měl nějaké méně závažné technické problémy. Již dříve bylo zjištěno, že osudovému letounu v důsledku zamrznutí špatně fungovaly sondy typu Pitot Thales, které na trupu Airbusu A330 měří rychlost stroje.

Špatná reakce pilotů

Podle odborníků to však není něco, co by mohlo samo způsobit nehodu. Objevila se i teorie o špatné reakci pilotů na nějaký dílčí problém. Airbus se zřítil do Atlantiku předloni 1. června během letu z Ria de Janeiro do Paříže.

Černé skříňky z něho byly vyzvednuty během nového pátrání začátkem tohoto měsíce z hloubky 3900 metrů. Rozbor jejich údajů, který má pomoci odhalit příčinu neštěstí, potrvá podle BEA týdny a jeho konečné výsledky budou zveřejněny v létě.

Mezitím se v Paříži očekává vyjádření specializované soukromé laboratoře, zda bylo možné identifikovat těla dvou obětí, která byla jako dosud jediná vytažena z hloubi oceánu. Pokud identifikace nebude možná, bude Francie proti vyzdvižení dalších těl obětí.

Tagy: airbus katastrofa zřícení piloti

Zdroje: ČTK