6 lidí mrtvých: Střelba v Milwaukee byla spáchána neonacistou

- Aktuality autor: red

Americké úřady oznámily totožnost čtyřicetiletého muže, který v neděli střílel v sikhském chrámu u města Milwaukee v americkém státě Wisconsin. Je jím bývalý voják Wade Michael Page, který v americké armádě strávil kolem šesti let. Důvod jeho útoku, při kterém pozabíjel šest lidí, zatím není známý. Podle amerických médií ale zřejmě čin mohl mít rasistické pozadí, když Page zřejmě patřil mezi neonacisty.

Několik dalších lidí při útoku utrpělo zranění a nejméně tři jsou v nemocnici. Vraha na místě zastřelil policista. Jiný policista, který se na místě snažil pomáhat raněným, sám utrpěl několik střelných poranění a je ve vážném stavu. Podle lékařů by ale měl přežít. V době masakru byla v chrámu asi stovka lidí vesměs indického původu. Chrám se nachází v Oak Creek asi dvacet minut cesty podél Michiganského jezera jižně od Milwaukee.

Dle tetování šlo zřejmě o neonacistu

Podle tetování na Pageově těle a některých dalších indicií policie usuzuje, že útok byl aktem "vnitrostátního terorismu", tedy činem zosnovaným uvnitř USA. Podle zdrojů obeznámených s vyšetřováním zřejmě bývalý voják neměl vazby na žádnou extremistickou skupinu. Stanice NBC News nicméně informovala, že Page byl zpěvákem a kytaristou neonacistické skupiny End Apathy.

Page v americké armádě působil od dubna 1992 do října 1998. Sloužil v jednotce, která měla na starost psychologické operace, a to nejprve na základně Fort Bliss v Texasu a později na základně Fort Bragg v Severní Karolíně. Z armády byl propuštěn bez poct kvůli nějakému prohřešku. Zatím není známé, kvůli jakému.

Muž v neděli beze slova zahájil palbu na sikhské věřící shromažďující se k nedělní ranní modlitbě. Čtyři lidé zahynuli uvnitř modlitebny, tři včetně útočníka venku.

Policisté v noci na dnešek vyklidili tři bloky nájemních domů ve čtvrti Cudahy na předměstí Milwaukee, kde střelec bydlel. Sousedé vraha popsali jako muže příjemného vzezření a mírumilovného vystupování. Jeho totožnost policie nezveřejnila.

Sikhov0 si myslí, že si je zase spletli s muslimy

Příslušníci sikhské komunity v místě incidentu jsou přesvědčeni, že střelba byla projevem náboženské nesnášenlivosti. Sikhy, kteří nosí na hlavě typické turbany a zdobí je plnovous, si v USA mnozí pletou s muslimy a častují je rasistickými nadávkami. Ve Spojených státech jich žije přes půl milionu.

Útok odsoudil prezident USA Barack Obama i indický premiér Manmóhan Singh, který je sám sikh. Newyorská policie mezitím zesílila ostrahu u sikhských chrámů ve městě. Jde o preventivní opatření, policisté nemají informace o konkrétních hrozbách.

Tagy: USA retardace nesmysl slabomyslnost psychopatie

Zdroje: ČTK