Záplavy braly životy i v Polsku a na Slovensku

Mimořádně silné záplavy trápí Bosnu a Hercegovinu a sousední Srbsko, celkem už si vyžádaly nejméně 21 lidských životů. Srbsko požádalo o humanitární pomoc, které se mimo jiné účastní i čeští hasiči. V Polsku a na Slovensku, kde jsou rovněž oběti na životech, se situace stabilizovala, avšak na velkou vodu čeká například ještě polský Krakov. První stupeň povodňové aktivity platí ještě na Dunaji. Podle dřívějších údajů si záplavy v Polsku vyžádaly dvě oběti a na Slovensku jednu.
V obou balkánských zemích velká voda postihla kolem milionu obyvatel. V samotném Srbsku bylo do dnešního rána evakuováno celkem 16.000 lidí, nejméně 95.000 domácností je bez proudu a materiální škody se odhadují na více než jednu miliardu eur (27 miliard Kč). V Bosně a Hercegovině hovoří dosavadní bilance úřadů o 16 obětech, pět mrtvých zatím hlásí Srbsko. Počet obětí ale zřejmě ještě poroste. Největší obavy tam i nadále vzbuzuje rozvodněná Sáva.
Meteorologové označují nynější záplavy v obou balkánských zemích za nejhorší od začátku záznamů o povodních a do obou zemí nyní ve velkém směřuje mezinárodní pomoc. Do Bělehradu dnes dorazila i jednotka českých hasičů a jeden Čech je také součástí koordinačního týmu, sestaveného Evropskou komisí, kterou Srbsko požádalo o humanitární pomoc. Humanitární organizace ADRA vyhlásila na pomoc obětem povodní v Srbsku a Bosně veřejnou sbírku.
V Polsku a na Slovensku se naopak situace pomalu stabilizuje. V Polsku by nejvyšší úrovně dnes měla ještě dosáhnout řeka Visla v Krakově, na řadě míst však již voda klesá, i když dál platí povodňové nebezpečí. Na východě Slovenska a v Košickém kraji je situace stabilizovaná, zatímco na severozápadě Slovenska se vodní toky ustálily a hydrometeorologové čekají, že začnou klesat.