Dnes je čtvrtek 24. dubna 2025., Svátek má Jiří
Počasí dnes 18°C Slabý déšť

V Bruselu útočili bratři. Jeden se odpálil na letišti, druhý v metru

23. 3. 2016 – 9:08 | Zpravodajství | roj

V Bruselu útočili bratři. Jeden se odpálil na letišti, druhý v metru
Policie v jednom bytě při noční razii našla výbušninu, vlajku Islámského státu a chemikálie | zdroj: Profimedia

Úterní sebevražedné útoky v Bruselu mají svědomí i dva bratři Khalid a Brahim El Bakraouiovi z Belgie. Podle belgického federálního prokurátora Fréderica Van Leeuwa se Brahum odpálil na letišti a Kh, k nimž se znovu přihlásil Islámský stát, si vyžádaly nejméně 31 mrtvých a zhruba 260 zraněných. 

Na čtyřiadvacetiletého Laachraouiho, který se údajně narodil v Bruselu a který v minulosti navštívil Sýrii, se policie zaměřila poté, co byl podle některých médií zachycen na bezpečnostních kamerách letiště. Prokuratura ale jeho identitu na záznamu nepotvrdila.

Vyšetřovatelům se ale díky svědectví taxikáře, který útočníky vezl, podařilo najít jejich byt v bruselské čtvrti Schaerbeek.

Policisté zde zajistili množství chemikálií, látek a dalších komponentů použitelných k výrobě náloží a nalezli zde i Brahimovu poslední vůli. Radikál v ní uvádí, že se kvůli pátrání po něm necítí bezpečně a že nemá důvod žít.

Jedna z vyšetřovacích verzí, o které informoval The Telegraph, údajně pracuje s tím, že z letiště odjela skupina teroristů k metru, kde se asi o hodinu později odpálil Khalid El Bakraoui.

Svědci prý viděli z letiště odjíždět podezřelý vůz se třemi až čtyřmi lidmi. Auto má údajně vazbu na jistého dvaadvacetiletého Turka z nizozemské provincie Limburg, který je v hledáčku tajných služeb od loňského dubna, kdy s několika lidmi odcestoval do Saúdské Arábie.

Teroristické útoky v Bruselu si podle ministryně zdravotnictví Maggie De Blockové vyžádaly nejméně 31 mrtvých a kolem 260 zraněných, to na odpolední tiskové konferenci potvrdil i federální prokurátor Fréderic Van Leeuw.

Ministryně upozornila, že počet obětí je přibližný, neboť stále není jasné, zda se podařilo identifikovat všechny mrtvé. Řada zraněných je navíc v kritickém stavu.

První identifikovanou obětí byla podle médií sedmatřicetiletá Peruánka Adelma Marina Ruizová. Tato matka dvou dcer v Bruselu žila osm let.

Takzvaný Islámský stát, který se k odpovědnosti přihlásil již v úterý, tak ve středu učinil znovu, tentokrát ve své rozhlasové stanici Baján.

V reakci na události v belgické metropoli dnes francouzský premiér Manuel Valls vyzval k bezodkladnému zpřísnění ostrahy vnějších hranic Evropské unie a k zavedení do praxe připravovaného evropského registru cestujících v letecké dopravě (PNR).

Zatímco belgická policie útoky vyšetřuje a provádí razie, přední světové deníky se v komentářích věnují důvodům, které teroristy vedly k úderům v Bruselu.

Zaznívají také otázky, zda Belgie nepodcenila teroristickou hrozbu poté, co minulý pátek dopadla Salaha Abdeslama, podezřelého z účasti na listopadových teroristických útocích v Paříži.

Izraelský list The Jerusalem Post stejně jako americký The Washington Post míní, že Evropa podcenila nebezpečí terorismu a že tajné služby selhaly.

Odborník na bezpečnostní problematiku z bruselské univerzity Herman Matthijs řekl, že události v Bruselu ukázaly, že belgická policie i tajné služby se potýkají s velkými problémy. Vyloučit proto podle něj nelze opakování podobné tragédie.

Bruselské letiště Zaventem dnes i ve čtvrtek zůstává po explozích uzavřené, což vedlo ke zrušení letů mezi Bruselem a Prahou. Zároveň je už zrušená i čtvrteční první ranní linka z Prahy na Zaventem.

Česká armáda vyčlenila 550 vojáků, kteří budou pomáhat policii na letištích, nádražích a na dalších místech se zvýšenou koncentrací lidí. Vláda o mimořádném nasazení armády rozhodla po úterních teroristických útocích v Bruselu.

Předchozí článek

Fotbal ve stínu teroru. Na Euru bude bezpečno, ujišťuje francouzský ministr

Následující článek

Komentář: Princeznu za půl království: Rusové draží odsouzenou ukrajinskou pilotku