Dnes je pátek 11. dubna 2025., Svátek má Izabela
Počasí dnes 13°C Oblačno

Aktualizováno: Trump utrpěl zatím největší porážku: Obamacare bude platit dál

Aktualizováno: Trump utrpěl zatím největší porážku: Obamacare bude platit dál
Demonstrace na podporu Obamacare | zdroj: Profimedia

Americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi se nepodařilo sehnat ve Sněmovně reprezentantů dostatek hlasů k tomu, aby byla zrušena zdravotní reforma jeho předchůdce Baracka Obamy. Hlasování bylo nakonec na pokyn Bílého domu odvoláno a tak zvaná Obamacare zatím zůstává v platnosti. Jde o těžkou porážku republikánského prezidenta, který její zrušení učinil jedním z hlavních bodů své kampaně.

K zajištění potřebné podpory podle Trumpova vyjádření republikánům chybělo deset až patnáct hlasů. Prezident v první reakci obvinil demokraty ve Sněmovně reprezentantů, že s Bílým domem náležitě nespolupracovali. S nulovou podporou demokratů nebylo možné zákon o zdravotní reformě prosadit, řekl Trump reportérům v Bílém domě. Obamacare prý teď nejspíš "vyletí do povětří", což demokraty přinutí ke spolupráci.

Na adresu republikánů prezident prohlásil, že "dnes jsme se leccos dozvěděli o loajalitě". Odporem v republikánském táboře byl prezident "trochu překvapen". Hluboké zklamání republikánů nad neúspěchem pokusu o zrušení Obamovy zdravotní reformy tlumočil i šéf Sněmovny reprezentantů Paul Ryan. Na tiskové konferenci připustil, že program Obamacare bude v dohledné době v USA dál platit. Z hluboce zklamaného republikánského tábora se ozývají hlasy, že náhrada za Obamacare je ztracena.

Prezident původně předpokládal, že jeho návrh projde oběma komorami parlamentu do 7. dubna, kdy začne dvoutýdenní parlamentní přestávka. Po ní má přijít na pořad očekávaná reforma daňového systému, další stěžejní bod Trumpovy volební kampaně.

Zdrcující neúspěch tažení proti Obamacare, stejně jako potíže s protiimigračním dekretem, ale podle komentátorů mohou celou prezidentskou agendu narušit. Negativní dopad na budoucí realizaci prezidentského programu na tiskové konferenci připustil i Ryan.

První hlasování Trumpovi stoupenci zvládli

Zastáncům reformovaného programu zdravotního pojištění navrženého Trumpem se přitom podařilo projít ve Sněmovně reprezentantů úspěšně prvním procedurálním hlasováním o zrušení zdravotní reformy dřívější vlády. Součástí návrhu byly i některé ústupky, které měly na poslední chvíli přesvědčit odpůrce Trumpova návrhu. Návrh rozšiřoval pojistné výhody seniorů a postižených osob a rušil některé povinnosti pojišťovatelů obsažené v Obamově plánu.

Trump až do noci jednal s delegacemi republikánských konzervativců ve snaze přesvědčit je o potřebě Obamacare zrušit. "Zničující Obamacare vedla k vyšším nákladům a omezeným možnostem. Jen se to bude zhoršovat! Musíme ji zrušit a nahradit," napsal Trump na twitteru. 

Republikánská opozice útočila na Trumpův plán z obou stran, protiargumenty padaly jak z tábora republikánských konzervativců, tak i umírněných a liberálů. Konzervativci obviňují hlavu státu, že v likvidaci dřívějšího systému nedošla dostatečně daleko a že nový plán příliš zatíží státní rozpočet. Liberálové naopak žádají rozšíření programu tak, aby zajistil pojištění větším skupinám osob.

Zrušení Obamacare by výrazně změnila zdravotní systém

Krátce po své inauguraci 20. ledna Trump podepsal první exekutivní příkaz, v němž nařídil minimalizovat finanční zátěž spojenou se zdravotním programem jeho předchůdce Obamy, než bude program zcela zrušen. Obamacare byla jedním z pilířů předchozí administrativy, Trump však již dříve označil tento systém zdravotního pojištění za "katastrofu" a prohlásil, že ho hodlá zrušit.

V USA je dnes kolem 155 milionů Američanů pojištěno přes pojistné plány zaměstnavatelů, 70 milionů využívá program Medicaid pro sociálně slabé, 56 milionů je napojeno na pojištění Medicare určené seniorům a postiženým. Dalších kolem 15 milionů Američanů využívá služeb armádních pojišťoven, 12 milionů nakoupilo zdravotní pojistku ve vládou subvencované online nabídce. Zhruba devět milionů amerických občanů si pořídilo zdravotní pojistku individuálně a šest milionů je zapojeno do studentských a menšinových programů. Osmadvacet milionů lidí žádnou pojistku nemá. Celkový počet pojistných smluv převyšuje počet obyvatel USA, protože někteří Američané mají dvě i více zdravotních pojistek.

Obamův zákon o dosažitelné péči (ACA - Obamacare)

Smyslem Obamacare bylo zpřístupnit zdravotní pojištění co největšímu počtu Američanů, což se do značné míry i za cenu cenových výkyvů podařilo: za posledních šest let získalo k pojištění přístup nově 20 milionů lidí.

Obamacare ukládá zdravotním pojišťovnám, aby bezplatně zajišťovaly řadu základních služeb krytých z federálních zdrojů. Jde například o první pomoc, hospitalizaci, péči o těhotné a nově narozené, o psychicky nemocné a drogově závislé, rehabilitaci, laboratorní testy, zdravotnickou prevenci, pediatrickou péči a zubní a oční prohlídky dětí.

Obamův zákon přikazuje většině zaměstnavatelů zprostředkovat pojištění zaměstnancům, kteří jsou naopak povinni nabídku využít. Program Obamacare rozšířil okruh lidí, kteří mohou využívat pojistný plán Medicaid. Dosáhnout na něj mohou osoby, jejichž výdělek dosahuje nanejvýš 138 procent částky uznané za hranici chudoby, což je nyní 16 640 dolarů (asi 416 tisíc korun) ročně na jednu osobu.

Program vytvořil pobídkový systém s cílem pokrýt zdravotním pojištěním větší část populace. Výši státních subvencí ve formě daňových odpočtů odvozoval od výše příjmů. Program zabránil pojišťovnám, aby odepřely služby nemocným lidem, a umožňoval rodinám, aby do pojistného plánu dospělých zařadily i své děti, a to až do věku 26 let.

Trumpův zákon o americké zdravotní péči (AHCA)

Trumpův plán počítá se zrušením pojistné povinnosti a omezuje státní subvence. Daňové úlevy nebudou odvozeny od příjmu, ale od věku. Rozšíření programu Medicaid zavedené Obamou bude zrušeno, federální dotace jednotlivým státům unie se sníží. Přístup občanů k pojistným plánům soukromých společností bude snazší.

Nová reforma má vyřadit z federálního financování řadu základních zdravotních služeb, které Obamacare přikazovala pokrýt z federálních zdrojů. Napříště má být financování této péče přeneseno na jednotlivé státy unie, jak tomu bylo před Obamacare.

Prodražit by se mělo pojištění seniorů: zatímco v rámci Obamacare mohlo být pojistné starších osob nanejvýš třikrát dražší než pojistné mladých, navržená reforma počítá až s pětinásobkem.

Zachována zůstane naproti tomu možnost sdruženého pojištění rodičů a dětí a zákaz odepřít pojištění kvůli špatnému zdravotnímu stavu.

Schválení Trumpova programu by podle expertů zvýhodnilo díky větším daňovým úlevám střední a vyšší třídu. Užitek by přineslo výrobcům lékařské techniky a zdravotnických potřeb, protože ruší zdanění jejich výrobků. Totéž platí i o výrobcích léčiv, protože má být zrušeno zdanění léků na předpis. Zvýhodněni by byli mladí lidé, protože by méně dotovali násobně vyšší zdanění starších. Na reformě by vydělali i lidé bez pojištění, protože Obamacare tuto skupinu pokutovala. Stejná změna by platila i pro firmy, které byly dosud trestány za to, že se nepostaraly o pojištění zaměstnanců. To Trumpův program ruší.

Do roku 2026 by naproti tomu v USA žilo 24 milionů lidí, kteří na zdravotní pojištění nedosáhnou. Postiženi by byli lidé ve věkové skupině 50 až 64 let, kteří by platili vyšší poplatky a měli menší daňové zvýhodnění. Znevýhodněna by byla nemajetná populace, protože osob, které by mohli využívat program Medicaid, by do roku 2026 bylo méně o 14 milionů. Rozpočtu by se tím ulevilo o 840 miliard dolarů. Sociálně slabí zaměstnanci by platili vyšší daně, protože jejich daňové zvýhodnění by oproti Obamacare bylo nižší. Na Trumpovu reformu by doplatila organizace pro plánované rodičovství Planned Parenthood , která by přišla o všechny federální subvence.

Trump utrpěl podle komentátorů těžkou porážku

Americká média hovoří o ohromujícím debaklu, brutální porážce a osudovém znamení pro prezidenta, který zrušení Obamacare považoval za bezmála hlavní pilíř svého vnitropolitického programu. Zraky veřejnosti a novinářů budou teď upřeny na další Trumpovy záměry - na daňovou reformu, rozvoj infrastruktury a rozpočet.

Americký deník New York Times napsal, že republikáni sedm let hřímají o zlu, jaké představuje Obamacare. Prahli po dni, kdy budou moci reformu zrušit, a tvrdili, že přesně to udělají, jakmile bude míč na jejich straně hřiště. Když k tomu pak dostali příležitost, ukázalo se, že šlo z jejich strany jen o emocionální a teatrální gesta. Trump se zase během předvolební kampaně chvástal svou jedinečnou schopností vyjednávat dohody. Ujišťoval, že jednou z takových dohod bude náhrada za Obamacare, která sníží náklady, aniž by nechala Američany na holičkách. Uplynulý týden ukázal, že žádná změna nebude a že Trump byl až neuvěřitelně nepřipravený na to, aby takovou legislativu prosadil v Kongresu.

Washington Post poznamenává, že během uplynulého týdne si lidé mohli udělat jasný obrázek o Trumpově stylu vládnutí a o jeho údajné bájné schopnosti vyjednávat dohody. Trump naopak poznal, jak strašně těžké je vládnout. Britský Guardian podotýká, že kdyby byl Trump tak geniální vyjednavač, za jakého se kvůli svému egu mylně považuje, nikdy by se do své zdravotní reformy nepouštěl. Podle nedávného průzkumu ji totiž podporuje jen 17 procent Američanů. 

Trump během volební kampaně sám sebe často označoval za špičkového vyjednavače a tvrdil, že Obamacare sprovodí ze světa hned první den po nástupu do Bílého domu. Teď mu zasadila ránu jeho vlastní strana, napsala agentura AP. Komentátoři Trumpovu porážku přičítají nezkušenosti politického nováčka, který výkon prezidentské funkce omezuje na vydávání rozkazů a zapomíná na parlamentní zvyky a ústavní pravidla.

V táboře demokratů mezitím zavládlo nadšení, šéfka demokratů ve Sněmovně reprezentantů Nancy Pelosiová si dokonce po ohlášení republikánského nezdaru zula boty a před Kapitolem skákala radostí. Neúspěšná Trumpova protikandidátka Hillary Clintonová označila výsledek za vítězství všech Američanů. 

Sám prezident prý krach svých plánů se zdravotním pojištěním přijal překvapivě chladně. Postěžoval si sice na nedostatek loajality republikánských poslanců, ale nezdar ve sněmovně označil jen za malé překvapení. "Necítím se podveden, vždyť jsou to mí kamarádi," řekl v Bílém domě novinářům. "Nebudu o nikom mluvit špatně. Jsem ale zklamán, protože se to mohlo podařit. Takže jsem zklamán. Upřímně řečeno, jsem trochu překvapen," prohlásil.

Zdroje: