Dnes je pondělí 28. dubna 2025., Svátek má Vlastislav
Počasí dnes 19°C Jasno

Srážky policistů a demonstrantů před summitem EU mají i zraněné

24. 3. 2011 – 14:06 | Zpravodajství | Jakub Procházka

Srážky policistů a demonstrantů před summitem EU mají i zraněné
zdroj: tisková zpráva

Agresivní a bojovní demonstranti se ve čtvrtek v Bruselu krátce před summitem Evropské unie střetli s policisty, kteří proti nim použili vodní děla a slzný plyn. Dav rozháněli i policisté na koních.

Čtyři policisté byli zraněni po zásazích dlažebními kostkami. Protestujících, kterým se nelíbí úsporná opatření evropských vlád, se v belgické metropoli sešlo několik tisíc. 

Demonstrace začala již v ranních hodinách na pěti různých místech Bruselu a protestující se postupně vydali k budově Rady EU, kde se v pozdních odpoledních hodinách sejdou lídři členských států včetně českého premiéra Petra Nečase

Policisté již před samotnou demonstrací dávali najevo, že očekávají násilné střety. Ve čtvrti evropských institucí tak zcela zastavili dopravu a rozsáhlé okolí budovy Rady EU zcela uzavřeli, včetně dvou stanic metra. 

Protesty několika odborových svazů

Do protestů se zapojilo hned několik odborových svazů, přičemž nejtvrdší jádro dnešní demonstrace tvoří ocelářské odbory.

"Musíme být solidární se státy, které se kvůli finančním trhům ocitly v potížích, ale to přeci není důvod ke snižování platů, důchodů a k demontáži našeho sociálního systému," prohlásila před protestujícími šéfka belgického ocelářského odborového svazu FGTB. 

Protesty nezasáhly jen Brusel

Brusel však není jediným belgickým městem, které zasáhly protesty a stávky. Se stávkou v dopravě se potýká řada oblastí frankofonní části země. Velká část autobusů nevyjela ani v Lutychu či v Charleroi. V Lutychu vyšly do ulic i další demonstranti.

Nelíbí se jim, že německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Nicolas Sarkozy usilovali o zrušení takzvané mzdové indexace v eurozóně, tedy navázání platů na růst spotřebitelských cen. Indexace funguje jen v několika zemích, ale Belgie je právě jednou z nich. "V Belgii nám opatření, jako je indexace či pomoc nezaměstnaným, pomohly přežít krizi lépe než Německu a Francii," řekl odborář Gonzaque Millis. 

Prezident Evropské unie Herman Van Rompuy po pravidelném setkání se zástupci odborářů a zaměstnavatelů před začátkem summitu demonstrujícím vzkázal, že je politici berou vážně. "Vaše obavy bereme vážně, ale to, co děláme, není rozebírání sociální ochrany. Chceme se ujistit, že naše ekonomiky jsou dostatečně konkurenceschopné, aby vytvářely pracovní místa a udržovaly životní standard pro všechny občany," dodal.

Předchozí článek

Zahrada jako celek

Následující článek

Křehký dětský svět I.