Sněmovna v izolaci: oddělily ji policejní zátarasy, prý za to může ČSSD
6. 11. 2011 – 14:44 | Zpravodajství | red

Ulice ke sněmovně dnes přehradily policejní zátarasy. Cílem bylo, jak naznačil poslanec ČSSD Stanislav Křeček, zabránit demonstrantům z iniciativy ProAlt v protestech proti přijetí zákonů zdravotnické, sociální a důchodové reformy přímo před sněmovnou. Demonstrace jsou ze zákona do 100 metrů od sídla parlamentu zakázány. Policejní akce začala v 7:00, v 10:30 byla ukončena. ČSSD proti opatřením protestovala a požadovala jejich zrušení.
"Není možné, aby se tady vytvářely takové příkopy mezi námi a veřejností," prohlásil předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Obvinil vládní koalici, že proti lidem nasazuje nejen nespravedlivé reformy, ale policii i zátarasy. Dal to do souvislosti s událostmi listopadu 1989. "Klidně si oploťte úřad vlády, ale Poslanecká sněmovna není vaše," uvedl Sobotka. Odmítl, aby koalice stavěla mezi kritiky reforem policejní kordony.
Zábrany na příkaz předsedkyně sněmovny
Vítězslav Jandák (ČSSD) prohlásil, že nechce být jako člen Ústředního výboru Komunistické strany Československa v polovině roku 1989. Podle něj mu prý jeden z policistů řekl, že zábrany byly rozmístěny "na příkaz předsedkyně sněmovny". Miroslava Němcová (ODS) na to řekla, že nemá žádnou kompetenci přikazovat policii, co má nebo nemá konat. "Jediné, co musím hlídat je to, aby byl zajištěn normální provoz kolem budov sněmovny," dodala s tím, že opatření nařídila ochranná služba Policie ČR.
Policie podle mluvčí policejního prezidia Pavly Kopecké přistoupila k preventivním opatřením kvůli neohlášeným protestům, které se v okolí sněmovny konaly v sobotu. Dnes se měly opakovat. Mimořádné akce se zúčastnilo 12 policistů. "V případě opakování protestních akcí je Policie ČR připravena opět přijmout preventivní opatření, aby zajistila ochranu a bezpečnost Poslanecké sněmovny a veřejnosti," uvedla mluvčí. V současné době jsou ulice Sněmovní i Thunovská přístupné veřejnosti.
Příchozí museli projít kovovými zábranami a prokázat se policii. "Bezpečnostní akce," zdůvodnil stručně zpravodaji ČTK jeden z policistů příčiny netradičních opatření.
Boris Šťastný (ODS) jejich přímou souvislost s demonstranty zpochybnil. "Včera i v minulosti jsme se prodírali skrz tyto občany, diskutovali jsme s nimi a nebyl v tom žádný problém," uvedl. Podle něj ochranná služba Policie ČR ale má důvod, proč se rozhodla posílit bezpečnostní opatření. ČSSD by podle něj měla žádat vysvětlení od policejního prezidenta, nemůže čekat veřejné zdůvodnění.
Může za to ČSSD!
Josef Novotný (VV) dal demonstranty, jichž podle něj dnes ráno bylo před zábranami pět, do přímé spojitosti s ČSSD. "Je tam pět lidí, kteří drží ty samé cedule, které jsou tady u těch lavic (ČSSD), vyrobené ve stejné tiskárně stejnými ideologickými vůdci. Za ta opatření je odpovědná sociální demokracie," prohlásil. Sobotka se proti tomu ohradil.
Michal Hašek (ČSSD) označil Novotného slova za "ranní agenturní svodku ABL", tedy bezpečnostní agentury, která patřila předsedovi poslanců VV Vítu Bártovi. "Takže už víme asi, jak to bylo," dodal. Zároveň ale požádal, aby policejní zábrany vysvětlil ministr vnitra včetně ceny této akce.