Dnes je sobota 28. ledna 2023., Svátek má Otýlie
Počasí dnes 0°C Zataženo

My jsme spolu ABL nepásli, utřel Rath Bártu. A pak i Kalouska

My jsme spolu ABL nepásli, utřel Rath Bártu. A pak i Kalouska
zdroj: Mediafax

Sociálně-demokratickému buřiči Davidu Rathovi neprošel návrh, kterým chtěl usadit poslance do sněmovních lavic i na Štědrý den.

„Navrhuji, abychom se zde sešli i 24. prosince v devět hodin ráno. Alespoň se vyhneme některým domácím povinnostem", prohlásil v rámci procedurálního návrhu David Rath. Zjistil totiž, že v lavicích koalice je malý počet koaličních poslanců.

Protože se o procedurálním návrhu hlasuje bez rozpravy, museli koaliční poslanci úprkem doběhnout z přilehlých prostor. Zadařilo se a poslanci koalice tento návrh zamítli.

Poslanec Věcí veřejných Vít Bárta pak něco na Davida Ratha pokřikoval. „Nevím o tom, pan poslanče Bárto, že bychom si tykali, spolu jsme ABL nepásli", konstatoval David Rath.

V České republice může být ministrem financí zřejmě každý, poznamenal Rath

Druhá jeho poznámka se týkala ministra Miroslava Kalouska (TOP09). „Pane ministře, občas se stává, že vysoká hladina alkoholu rozostřuje vidění. Vy jste říkal, že hlasovalo 16 sociálně demokratických poslanců, ale na tabuli bylo číslo 17. Nepředpokládám, že byste neuměl přečíst číslici 17, jako ministr financí, což se ale v České republice může stát. Protože tady může být zjevně ministrem financí kdokoliv," poznamenal Rath.

Dále oranžový rebel upozornil pravicové poslance, že nepočítal s tím, že s „těmi několika málo sociálně demokratickými poslanci dokážou přerušit schůzi. „Myslel jsem si o vás, že jste inteligentnější", komentoval dále. Potvrdil, že jim nejde o to, aby tam seděl celý poslanecký klub ČSSD .

Šestnáct a jedna je sedmnáct, učil Kalousek Ratha matematice

„Na hloupé sprosťárny nemíním reagovat", kontroval Kalousek. „Na aritmetiku ale ano", dodal. Vysvětlil, že měl na mysli Ratha a jeho 16 stranických kolegů. „Šestnáct a jedna je sedmnáct", dodal ministr.

Sněmovně trvalo ještě dalších patnáct až dvacet minut, než se přes podobné repliky či urážky vrátila k projednávání programu.