Příbramský soud už zná příjmy Starky. Tomu hrozí exekuce
6. 10. 2010 – 17:55 | Zpravodajství | Jakub Procházka

Okresní soud v Příbrami již obdržel soupis majetku a příjmů kontorverzního fotbalového bosse Jaroslava Starky, které potřeboval znát kvůli případné exekuci.
Na základě zajištěných směnek uprchlého podnikatele Radovana Krejčíře totiž Starka dluží státu přes 47 milionů korun, on ale tento závazek zpochybňuje. Výslechu u příbramského soudu se Starka nezúčastnil, na poslední chvíli se omluvil. Podle soudce Jindřicha Maříka ho již ani nebude nutné znovu předvolávat.
"To bylo dobrovolné splnění povinnosti. Nelze ho ničím vynucovat," řekl Mařík k opětovné neúčasti kontroverzního podnikatele na jednání příbramského soudu.
Starka údaje o svých příjmech a účtech poslal
Starka podle něj zaslal soudu informace o svých příjmech a bankovních účtech a oznámil také, že již není předsedou ani členem představenstva fotbalového klubu Marila Příbram. Tyto informace byly předány oprávněnému subjektu, kterým je v tomto případě stát respektive Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových.
Podle obchodního rejstříku byl Starka předsedou a členem představenstva akciové společnosti FK Marila Příbram, která je na směnkách uvedena jako ručitel, od května 2002 do srpna 2007. Nefiguruje ani v představenstvu nebo dozorčí radě 1.FK Příbram, podle webu fotbalového klubu je jeho prezidentem. Akcie obou společností jsou listinné na majitele, a nelze tak zjistit, komu patří.
O případné exekuci na majetek Starky, který směnky v minulosti vypsal, by měl rozhodnout pražský městský soud. Platnost platebních rozkazů na 44 milionů a zhruba 3,2 milionu korun potvrdil Vrchní soud v Praze, Starka dosud peníze neuhradil.
Směnky našla policie v Krejčířově domě
Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových, který byl pověřen spravováním Krejčířova obstaveného majetku, oslovil příbramský soud poté, co obdržel písemné vyhotovení rozhodnutí vrchního soudu z letošního března, které se týkalo směnky na 3,2 milionu Kč. Příbramský soud měl zjistit Starkův příjem, u kterých bank má účty nebo čísla kont. Žádost se vedle Starky týkala i Marily Příbram, která je na směnkách uvedena jako ručitel.
Směnky policie našla před časem v domě uprchlého a stíhaného podnikatele Krejčíře. Směnečný platební rozkaz na zaplacení 3,2 milionu korun s příslušenstvím vydal Krajský soud v Praze v březnu 2006, platební rozkaz na zaplacení 44 milionů korun v prosinci 2006.
Vrchní soud pak potvrdil jejich platnost. Starka kvůli rozhodnutí o směnce na 44 milionů korun podal dovolání k Nejvyššímu soudu a požádal o odklad placení.
Starka zpochybňuje platnost směnek
Podnikatel totiž platnost směnek zpochybňuje. V odvolání, kterým se v březnu zabýval vrchní soud, jeho právní zástupce Julius Kramarič mimo jiné uvedl, že usnesení pražského vrchního státního zastupitelství o zajištění Krejčířova majetku z 15. ledna 2003 se na směnku nevztahuje.
Odvolací senát byl ovšem názoru, že usnesení se vztahuje na veškerý Krejčířův majetek, tedy i na směnky. Starka také tvrdí, že vypsané směnky měly zajišťovat případné budoucí pohledávky, závazky však prý nikdy nevznikly.
Krejčíř, který je v Česku stíhán za majetkové a násilné trestné činy, policii utekl v červnu 2005 při domovní prohlídce ve vile v Černošicích. Od dubna 2007 pobývá v JAR, kam přicestoval na falešný pas. Soud v jihoafrickém Johannesburgu v únoru 2008 rozhodl, že nemá být vydán z JAR k trestnímu stíhání do Česka.