Dnes je pátek 11. dubna 2025., Svátek má Izabela
Počasí dnes 13°C Oblačno

Aktualizováno: Povodně trápí Slovensko, Polsko, Sbrsko i Bosnu

Aktualizováno: Povodně trápí Slovensko, Polsko, Sbrsko i Bosnu
Ilustrační snímek | zdroj: ThinkStock

Srbsko a Bosnu zasáhly rozsáhlé záplavy. Nejhůř je na tom město Obrenovać, které leží nedaleko Bělehradu. Rozvodněná řeka Sáva ho takřka úplně zatopila. Velká voda vyhnala z domovů více než šest tisíc lidí. Dramatická situace je také v bosenském městě Banja Luky. Řeka tam zničila několik mostů. Povodně kromě toho trápí i Slovensko a Polsko.

Povodně způsobil intenzivní déšť, podle meteorologů napadlo za dva dny vůbec největší množství srážek za 120letou historii měření. Živel si zatím vyžádal pět obětí.

V Obrenovači nařídila srbská vláda evakuaci a své domovy podle serveru stanice B92 opustilo už 6175 lidí. Hladina Sávy tam totiž dál stoupá navzdory tomu, že na místě nyní neprší. Centrum města je zaplaveno do výšky jednoho metru a na místní apeloval i premiér Aleksandar Vucić, podle kterého je evakuace nezbytně nutná.

"Rád bych občany požádal, situace je kritická, ohroženy jsou životy. Žádám, aby nezůstávali na střechách a neodmítali se nechat evakuovat. Prosím, nenuťte nás použít sílu, protože jediné, o co nám jde, je vás zachránit," uvedl Vučić v televizní stanici RTS. Už ve čtvrtek vyhlásil premiér v zemi stav ohrožení.

Ve městě Obrenovać, které velká voda téměř odřízla od světa, pomáhají stovky policistů a řada záchranářských týmů. Ve většině budov nefunguje elektřina, o dodávky energie přišlo 115 tisíc domácností, uvedl Igor Mitrovič, který v Srbsku zastupuje českou humanitární organizaci ADRA. Řada lidí v Obrenovači i blízkém Svilajnači našla poslední útočiště na střechách, odkud je postupně evakuují vrtulníky.

V Bosně se na některých místech situace pomalu zlepšuje: například ve městě Doboj hladina řeky Bosna o 20 centimetrů klesla a záchranářským týmům se podařilo probojovat do dosud vodou odříznuté obce Maglaj.

Naproti tomu v metropoli Republiky srbské - v Banja Luce - řeka Vrbas strhla několik mostů. Úřady rovněž varovaly, že rozvodněné toky mohou zahýbat minovými poli. V Bosně je od války stále zaminováno více než 1000 kilometrů čtverečních území, podotýká agentura APA.

Velká voda stále vážně narušuje dopravu, silniční i železniční. V Srbsku nejezdí vlaky ve směru Černá Hora a přerušeno je i spojení mezi Bělehradem a jihosrbským městem Niš.

Do Srbska dorazila na pomoc skupina 70 záchranářů z Ruska, Bosně zase nabídlo okamžitou pomoc Chorvatsko. Prostřednictvím Evropské unie se chystá balkánským zemím pomoci také Německo, Slovinsko či Bulharsko.

Povodně trápí i Slovensko a Polsko

Na Slovensku jsou rozvodněny desítky toků, ačkoli odpoledne začaly hladiny řady z nich pozvolna klesat a intenzita deště zeslábla. Server pravda.sk napsal, že nejhorší situace panovala před polednem na přítocích Váhu v oblasti nádrže Liptovská Mara nedaleko Liptovského Mikuláše pod Tatrami.

Kriticky zvýšené hladiny řek a potoků jsou v okresech Liptovský Mikuláš, Kežmarok a Sabinov. Uzavřeny jsou některé lokální silnice v popradském okrese. V tatranské oblasti je mimo provoz také elektrická železnice.

Úřady doporučují lidem nejezdit do Vysokých Tater, kde je kromě rozvodněných potoků problémem i řada spadaných stromů, které budou místní odstraňovat několik dní.

První obětí velké vody se stal třiaosmdesátiletý muž, který šel ve čtvrtek večer zkontrolovat rozvodněný potok v obci Dlhoňa v okrese Svidník na východě země. Voda jej strhla a jeho tělo našli dnes. Vylil se i Lubický potok v Kežmarku, který zaplavil místní sídliště.

Nejhůř je na tom v Polsku  Slezském vojvodství

V Polsku si vybral dvě oběti vytrvalý déšť v kombinaci se silným větrem. Ve Varšavě ve čtvrtek zemřela pětašedesátiletá žena, na kterou spadla zlomená větev stromu, když šla po chodníku se svým vnukem. Žena byla na místě mrtvá, dítěti se nic nestalo. Druhou obětí se stal muž z obce Dembice na jihovýchodě země, který ve čtvrtek spadl do rozvodněného potoka a jeho tělo se dosud nenašlo.

Podle agentury PAP je povodňová situace nejhorší ve Slezském vojvodství, kde však voda začala po poledni mírně opadat. Stále jsou tam však uzavřeny některé lokální silnice, mimo provoz zůstává i několik úseků regionálních železnic, například mezi obcemi Goleszów a Ustroń. Několik desítek lidí bylo evakuováno v obci Sucha Beskidzka poblíž hranic s Českou republikou, kde je rovněž vážná situace zejména v Českém Těšíně.

Kvůli rozvodněné řece Wisla musel být v Polsku uzavřen most ve stejnojmenné obci. Zaplavením obcí hrozí stále i vodní toky v Malopolském vojvodství. Celkem na 23 místech překračují vodní toky stupeň ohrožení, který může vést k evakuacím obyvatel. Podle mluvčího vojvodství Jana Brodowského bylo dosud evakuováno 51 lidí. Téměř 60.000 lidí je v důsledku velké vody a silného větru bez proudu. V Krakově má Wisla kulminovat v sobotu.

Hasiči v obou polských regionech vyjížděli od čtvrtečního odpoledne k více než dvěma tisícovkám zásahů.

Podle premiéra Donalda Tuska je situace sice vážná, nicméně meteorologická předpověď dává naději, že se nebudou opakovat velké záplavy, které zemi postihly v roce 2010. "Jen ve Slezsku na desítkách míst hladiny vodních toků překračují stupeň ohrožení, ale doufáme, že pokud nebude vytrvale intenzivně pršet, tak se podaří předejít nejčernějšímu scénáři," prohlásil dnes Tusk.

Meteorologové předpovídají, že by během dneška mělo v některých místech jižního Polska spadnout až 50 milimetrů srážek.

Zdroje: