Napjatá situace na prezidiu: Policisté na odchodu, nedostatek financí na mzdy
7. 11. 2011 – 17:17 | Zpravodajství | Danica Klein

Počet policistů v Česku klesl pod čtyřicetitisícovou hranici. Policejní prezidium k 1. listopadu evidovalo 39.968 příslušníků sboru, což je nejnižší počet od roku 2004.
Na základě podaných žádostí o propuštění ze služebního poměru lze navíc předpokládat, že do konce roku u policie skončí dalších asi 900 lidí, řekla dnes mluvčí policejního prezidia Veronika Hodačová. Podle propočtů policejního prezidia by přitom v zemi mělo být nejméně 40.309 policistů. Vedení policie na této minimální hranici trvá, potýká se však s nedostatkem financí na mzdy, uvedla mluvčí prezidia Pavla Kopecká.
Pokles
K 1. lednu letošního roku bylo v ČR podle Hodačové 41.224 policistů, od 2. ledna ukončilo služební poměr 1304 příslušníků sboru. Pokud by do konce roku odešlo od policie dalších 900 lidí, činil by počet letošních odchodů zhruba 2200. Vzhledem k tomu, že jsou delší dobu zastaveny plošné nábory, celkový počet policistů by klesl nad hranici 39.000.
Hodačová ale upozornila, že konečný počet policistů, kteří letos odejdou, zatím není jasný. Každý, kdo podá žádost o propuštění ze služebního poměru, si to může ve výpovědní lhůtě rozmyslet a žádost ještě stáhnout, uvedla.
Policejní prezident Petr Lessy již koncem srpna v České televizi označil možný pokles počtu policistů k hranici 39.000 za "katastrofickou variantu". Policejní prezidium v minulosti stanovilo hranici, pod níž by neměl počet policistů klesnout. "Byla vypočítána hranice 40.309 policistů v České republice, aby byla policie schopná zajistit výkon služby a činnost pro veřejnost v té podobě, na kterou byli lidé zvyklí. Ta hranice v každém případě stále platí," řekla dnes Kopecká.
Generační díra
Policie se v posledních letech potýká se snižováním rozpočtu, což tvrdě kritizují opozice a odbory. Schválený rozpočet na loňský rok byl podle policejního prezidia skoro 34,87 miliardy korun, na letošek již 29,07 miliardy. Ministerstvo vnitra na začátku srpna oznámilo, že na příští rok se rozpočet policie oproti letošku sníží ještě o 1,375 miliardy korun.
Kopecká dnes uvedla, že prezidium se před několika týdny obrátilo na ministerstvo vnitra s žádostí o navýšení rozpočtu na příští rok o 700 milionů korun - na mzdové a provozní výdaje. Podle současného návrhu rozpočtu by totiž podle mluvčí chyběly peníze na mzdy části policistů. Prezidium požaduje i znovuotevření náboru. "Policisté nám odcházejí, ale my nemůžeme nabírat nikoho nového. A samozřejmě nám pomalu, ale jistě začíná vznikat 'generační díra', což nemůžeme dopustit," řekla Kopecká.
I v souvislosti s plánovanými škrty přišla před časem s návrhy na úsporná opatření a systémové změny poradní komise ministra vnitra. Doporučila například zrušit nebo zcivilnit celkem více než 2000 především manažerských pozic, úsporu vyčíslila na necelou miliardu korun. Návrh počítá s tím, že by mělo naopak přibýt policistů v přímém výkonu služby.
Vlastní návrhy úspor
Policejní prezidium ovšem komisi vytklo, že nevzala v úvahu například výdaje na vyplácení případných záloh nebo na následnou výsluhovou rentu. Vedení policie spočítalo, že úspory by činily pouze necelých 168 milionů korun, výdaje by se prý navíc mohly naopak dočasně zvýšit. Lessy v dokumentu uvedl, že policie je připravena nabídnout vlastní návrhy úspor.
Server Parlamentní listy před několik dny informoval o tom, že ministr vnitra Jan Kubice nařídil policejnímu prezidentovi dokument přepracovat. "Ministr nesouhlasí jakým způsobem byla zpráva zpracována. Nelíbí se mu, že prezidium straší nejkrizovějším scénářem odchodu do zálohy. Pokud policistovi na zrušeném nebo zcivilněném místě bude nabídnuto jiné, ve stejné třídě, nemá důvod do zálohy odcházet," řekl k tomu serveru Kubiceho náměstek Jaroslav Hruška.
Kubice se s Lessym setkal dnes dopoledne. Podle mluvčí ministerstva vnitra Denisy Čermákové se dohodli na tom, že policejní prezidium do konce roku připraví návrh nové vzorové systemizace policejních míst. Tedy rozpis míst, včetně služebního ohodnocení a zařazení do tarifních tříd, vysvětlil mluvčí úřadu Pavel Novák.
Analýza možnosti fungování útvarů
Komise navrhla i sloučení celorepublikových útvarů, za nezbytné označila sloučení Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) s Národní protidrogovou centrálou (NPC).
Kubice dříve myšlenku na slučování útvarů podpořil. Lessy ovšem návrh na sloučení ÚOOZ a NPC zařadil mezi doporučení, která jsou bez "zásadní analýzy" nerealizovatelná a mohla by vést k destabilizaci. Proti jsou podle tisku i šéfové obou útvarů. Podle dnešní dohody má Lessyho náměstek Martin Červíček do konce června 2012 vypracovat analýzu možnosti fungování útvarů s celostátní působností.