Aktualizováno: Merkelová v Praze: Pokus o 'atentát', Švejk a uprchlické kvóty

Německou kancléřku Angeli Merkelovou během její návštěvy Prahy uvítali nejen politici, ale dohromady asi i tři stovky demonstrantů roztříštěných do několika protestů. Demonstranti jí vyčítají hlavně její postoj k migraci. S politiky Merkelová mluvila o ochraně vnějších hranic Schengenu, spolupráci v boji s teroristy i o protiruských sankcích.
Akce na Malostranském náměstí, která trvala dvě hodiny, se zúčastnil mimo jiné odpůrce islámu Martin Konvička, jehož iniciativa v neděli v hlavním městě zinscenovala příjezd bojovníků tzv. Islámského státu a vyděsila některé turisty. Řečníci vyzývali posluchače k volení politických stran, které jsou proti imigraci a pro přímou demokracii.
Padlo i přirovnání Merkelové a předsedy Evropské komise Jeana-Claudea Junckera k Adolfu Hitlerovi a dalšímu nacistickému pohlavárovi Hermannu Göringovi.
Někteří demonstranti dorazili s českými vlajkami, další třímali přeškrtané vlajky EU. "Do plynu," křičeli ještě před zahájením proslovů na procházející ženy v hidžábech. Další křik se strhl po příchodu novinářů - účastníkům se nelíbila přítomnost zejména České televize, jejímž pracovníkům vyčítali, že lžou. Slovně však napadali i další žurnalisty.
#merkelvpraze Odpůrci a podporovatelé Angely #Merkel na zastávce Dědina. pic.twitter.com/srDjgJOUTM
— Marek Tomanka (@mareek_t) 25. srpna 2016
Na další akci svolanou na Hradčanské náměstí přišlo několik desítek lidí. Odpůrci migrace se tam pustili do debaty se skupinkou, která nesla transparent na podporu uprchlíků. Oba tábory oddělovali policisté.
Z druhé strany Pražského hradu čekala na kolonu Merkelové zhruba stovka aktivistů. Průjezd aut provázelo pískání a skandování. Kolem Hradu panují přísná bezpečnostní opatření, na místě jsou policejní psi a nad areálem létá vrtulník.
Někdo se pokusil vzít kolonu Merkelové ztečí
K večeru přišel Český rozhlas s informací, že po cestě na Úřad vlády se pokusil neznámý muž najet do kolony Merkelové
Pokus o narušení kolony s kancléřkou potvrdil mluvčí policejního prezidia Josef Bocán. "Díky velmi profesionální práci policistů Cizinecké policie Krajského ředitelství hlavního města Prahy byl tento pokus v samém zárodku eliminován," řekl rozhlasu Bocán.
Muže policie po incidentu zajistila a převezla na služebnu. "Případ si převzali pražští kriminalisté, kteří se jím zabývají pro podezření z trestného činu násilí proti úřední osobě," řekl policejní mluvčí.
Server Tíseň.tv uvedl, že se incident stal na křižovatce ulic Milady Horáková a Tychonovy. Muž v černém mercedesu se podle serveru několikrát pokusil vytlačit policisty z vozovky, a ti mu proto museli pohrozit použitím střelné zbraně. Použití donucovacího prostředku, konkrétně pohrůžky namířenou střelnou zbraní, jak potvrdil mluvčí policejního prezidenta.
Dobrý voják Švejk a protiruské sankce
Merkelová jednala se s premiérem Bohuslavem Sobotkou ve Strakově akademii. Oba politici se pak před novináři shodli na tom, že pro zrušení protiruských sankcí Evropské unie, k čemuž vyzývá český prezident Miloš Zeman, ještě neuzrál čas.
Odvolání protiruských sankcí spojují Merkelová i Sobotka s pokrokem v naplňování dohod z Minsku. Unie je na Rusko uvalila kvůli anexi Krymu a nepokojům na východě Ukrajiny. "Bezpečnostní situace se bohužel nezlepšuje, ale zhoršuje.
V této souvislosti je složité přijmout jakékoli rozhodnutí," řekla Merkelová. Ke zrušení sankcí ji vyzval předseda Senátu Milan Štěch, podle něhož dopadají na české zemědělce i průmysl. Kancléřka podle něj slíbila, že se s problémy, které sankce Česku činí, seznámí.
Prezident s kancléřkou, kterou obdaroval knihou Jaroslava Haška Osudy dobrého vojáka Švejka, mluvil také o nadcházejícím odchodu Británie z unie. K jeho příčinám podle Zemana patří bruselská byrokracie.
Na kvótách se prostě neshodneme
Jedním z hlavních témat jednání na Hradě ale byla migrace. "Prezident republiky vyjádřil názor, že pokud si Německo pozvalo ilegální migranty, nemůže formou uprchlických kvót přenášet odpovědnost na země, které je nepozvaly," uvedl Zemanův mluvčí.
Merkelová po schůzce se Sobotkou uvedla, že nepokládá za problém, že členské státy nemají shodný názor na přerozdělování uprchlíků. "Je důležité o těchto věcech mluvit a najít řešení," řekla. Český postoj přičítá tomu, že se nachází uprostřed unie. Migraci se bude věnovat i páteční zasedání premiérů zemí visegrádské skupiny, kterého se zúčastní.
Sobotka jako příklad názorové shody jmenoval posílení ochrany vnější schengenské hranice nebo přijímání podobných opatření pro zamezení velkého přílivu migrantů, jako byla březnová dohoda mezi EU a Ankarou o vracení uprchlíků do Turecka. Merkelová ocenila, že Praha klade důraz na humanitární a rozvojovou pomoc přímo v krizových zemích. Oba politici se shodli na potřebě zajistit bezpečnost v unii a bojovat proti terorismu.