Maďaři vkládají naděje do mrtvého sultána. Čekají nával tureckých turistů

Z obnovení zašlé slávy Osmanská říše, o níž sní novodobý turecký sultán Recep Tayyip Erdogan, by mohli těžit Maďaři. Jejich chorvatské pohraničí doslova žije slavným panovníkem Osmanské říše, Sulejmanem I. řečeným Nádherný. Archeologové, kteří tam provádějí vykopávky, totiž věří, že objevili jeho hrobku.
Sulejman Nádherný, bájná postava tureckých dějin, dnes vzbuzuje nadšení na maďarském venkově. Městečko Szigetvár poblíž hranice s Chorvatskem poslední roky žije archeologií a výzkumníci jsou přesvědčeni, že našli místo posledního odpočinku tureckého sultána, který tam v zuřivých bojích padl přesně před 450 lety.
"Tohle město umírá, mladí odcházejí, nebo už odešli do Německa či do Londýna. Sulejman může přinést práci, peníze a turismus," říká Norbert Pap, profesor z nedaleké univerzity v Pécsi, jenž vede vykopávky v oblasti vzdálené asi čtyři kilometry od Szigetvárského hradu.
Legenda praví, že tělo zesnulého Sulejmana bylo přepraveno do Konstantinopole, dnešního Istanbulu, aby mohlo být uloženo v Sulejmanově mešitě, kterou slavný panovník nechal postavit. Avšak jeho srdce a další orgány měly zůstat pochovány na bojišti, kde osmanská armáda dosáhla Pyrrhova vítězství nad vojsky habsburské aliance, po kterém se také zastavilo turecké tažení na Vídeň.
Maďarsko, okupované Turky po více než 150 let (1541 až 1699), nikdy nejevilo velký zájem o památky z doby turecké nadvlády, neboť ji vnímá jako dobu temna, která uťala vzkvétající maďarskou renesanci. Norbert Pap a jeho tým se tak v roce 2012 po stopách Sulejmana vydal díky finanční a materiální podpoře Turecka. Maďarská vláda vykopávky spolufinancuje od roku 2014 a na středečních oslavách 450. výročí bitvy v Szigetváru přivítá tureckou delegaci sám maďarský prezident János Áder.
Norbert Pap s nimi u naleziště ukrytého mezi sady a vinicemi projde celou historii svých objevů. Jako třeba den před Vánoci roku 2014, kdy mu srdce poskočilo při odhalení "podzemních staveb polohou odpovídajících středověkým mapám a otočených směrem k Mekce".
Archeologické práce odkryly zbytky dervišského kláštera, mešity, stříbrné mince, zbytky oblečení, keramiky, skleněných a kovových předmětů. A zejména hrobku o několika místnostech. Maďarský historik má o původu těchto nálezů jasno: "Můžeme s jistotou říci, že jsme našli Sulejmanovu hrobku, kolem které podle dobových spisů Osmané vybudovali malé opevnění nazývané Turbek." Pap dodává, že jeho přesvědčení sdílí i mnozí jeho turečtí kolegové.
Objevům však nemusí být konec. Vědci doufají, že se jim podaří odkrýt i hradby města Turbek, pozůstatky kasáren a nakonec i rakev se sultánovým srdcem.
Velké věci očekávají i místní úřady. Starosta desetitisícového Szigetváru Peter Vass poblíž hradu již vyčlenil potenciálním zájemcům místo pro stavbu hotelu. "V Turecku je hodně bohatých lidí, kteří si cestování mohou dovolit. Proč by neměli jezdit do Szigetváru?" říká Sakir Fakili, turecký velvyslanec v Budapešti. "Sulejman je v Turecku národní ikonou," dodává Norbert Pap.
Ať už davy dorazí či nikoli, k nalezišti co nevidět zavítá pět významných návštěvníků. Pět žen, údajných potomků osmanských princezen, přijde poskytnout svůj genetický materiál pro porovnání se vzorky odebranými z místa hrobky.