Tři lidi zabil a čtyři desítky dalších zranil atentátník, který odpoledne zaútočil u budovy britského parlamentu v Londýně. Později sám zemřel na následky střelných poranění. Jak oznámil vysoký představitel Scotland Yardu Mark Rowley, mezi oběťmi je i jeden policista. Policie vychází z toho, že atentátník byl sám; událost vyšetřuje jako teroristický útok. Ten se navíc odehrál přesně rok po krvavých atentátech v Bruselu.
Útočník najel autem nejprve do lidí na chodníku na Westminsterském mostě přes Temži. Zranil několik kolemjdoucích a tři policisty. Následně odjel k parlamentu, havaroval, z auta vyběhl a pokusil se dostat do areálu. Pobodal při tom hlídkujícího policistu, který následně zraněním podlehl. Policisté atentátníka postřelili, ani on ale zranění nepřežil. Asi čtyři výstřely vyvolaly paniku mezi lidmi, kteří se pohybovali poblíž parlamentního Westminsterského paláce a kteří se dali na útěk. Policie oblast kolem parlamentu uzavřela, řada turistů uvízla na nedalekém oblíbeném obřím kole Londýnské oko.
Rowley novinářům řekl, že policie věří, že se útočník inspiroval teroristickými útoky islamistů. Zřejmě zná i jeho identitu, Rowley ji však zatím odmítl sdělit a poskytnout další detaily.
V době incidentu zasedala právě Dolní sněmovna. Poslanci přerušili jednání, po dvou hodinách pak postupně začali budovu parlamentu opouštět. Premiérku Theresu Mayovou, která byla v budově kvůli středečním poslaneckým interpelacím, odvedla ochranka tunelem do bezpečí a odvezla do jejího sídla v Downing Street. Premiérka večer předsedala zasedání vládního krizového výboru, jehož se zúčastnili mimo jiné šéfové britských bezpečnostních složek.
Mayová: Teroru neustoupíme
Premiérka Mayová odsoudila útok jako "chorobný a zvrácený". Život v Británii půjde podle ní dál svým tempem, parlament ve čtvrtek zasedne jako obvykle. Úroveň varování před hrozbou terorismu se v zemi nemění a zůstává na čtvrtém z pěti stupňů. "Půjdeme společně kupředu, nikdy neustoupíme teroru a nikdy nedovolíme hlasům nenávisti, aby nás rozdělily," řekla s tím, že pokusy popřít s pomocí teroristických útoků britské demokratické hodnoty se nezdaří.
"Teroristé se rozhodli udeřit v samém srdci našeho hlavního města, kam přicházejí lidé různých národností, vyznání a kultur, aby oslavili hodnoty svobody, demokracie a svobody slova," konstatovala. Ocenila jednání policistů, kteří se postavili tváří v tvář nebezpečí.
Mrtví jsou dva civilisté, policista i sám atentátník
Záběry zraněných na Westminsterském mostu, do nichž pachatel najel autem, se hned po útoku objevily na sociálních sítích; krátké video natočil bývalý polský ministr zahraničních věcí a obrany a pozdější maršálek Sejmu Radek Sikorski, který zrovna projížděl kolem v taxíku.
Mezi mrtvými jsou dva civilisté a policista, který chránil parlament před útokem. Jde o 48letého Keithe Palmera, který u bezpečnostních sborů sloužil 15 let. O dalších dvou civilních obětech hovořil Rowley jako o muži a ženě různé národnosti. Podle médií je jednou z obětí 43letá Aysha Fradeová, jejíž rodina žije ve Španělsku. Fradeová v Londýně pracovala jako učitelka; je držitelkou britského pasu a ve Spojeném království dlouhodobě žila. Čtvrtým mrtvým je útočník, kterého zasáhl ozbrojený policista.
Mezi čtyřmi desítkami zraněných jsou tři policisté a podle francouzského premiéra Bernarda Cazeneuvea také tři francouzští studenti. Jednu vážně zraněnou ženu vytáhli záchranáři z Temže. Zranění některých obětí činu jsou podle zdravotnického personálu londýnské nemocnice svatého Tomáše velmi vážná. V nemocnici je nyní 29 lidí, z nichž sedm je v kritickém stavu.
O motivu a totožnosti atentátníka se zatím nic neví
Pachatelův motiv zatím není znám. Policie ale incident vyšetřuje jako teroristický útok, dokud nebude potvrzen jiný důvod. Podle jednoho ze svědků byl pachatel ve středním věku, zřejmě asijského původu. V ruce měl údajně nůž dlouhý asi 20 centimetrů. Na webu se objevila jeho fotografie. Jde o muže snědé pleti s bradkou.
Jedním z hrdinů tragédie je tajemník ministerstva zahraničí Tobias Ellwood, který navzdory hrozícímu nebezpečí přispěchal zraněnému policistovi na pomoc. Dal mu umělé dýchání a snažil se zastavit krvácení; život mu ale nezachránil. Britská média připomněla, že Ellwoodovi před patnácti lety zahynul bratr při teroristickém útoku islamistů na ostrově Bali.
Mezi zraněnými zřejmě Češi nejsou
Česká diplomacie zatím nemá informace o tom, že by při útoku byli zraněni čeští občané. Ministr vnitra Milan Chovanec uvedl, že české a britské bezpečnostní složky jsou v kontaktu. "Britská policie má v tuto chvíli situaci pod kontrolou. Zatím nic nenasvědčuje tomu, že by incident měl jakoukoli spojitost s Českou republikou," prohlásil ministr. Z hlediska bezpečnosti a rizika ohrožení terorismem v Česku nyní platí na čtyřstupňové škále nejnižší stupeň číslo jedna, tedy bdělost.
S britskou policií je v kontaktu také české velvyslanectví ve Velké Británii a čeká na upřesňující informace. Na svém webu české ministerstvo zahraničí uvedlo, že o informace mohou lidé volat na nouzovou linku konzulárního úseku velvyslanectví +44 (0) 77 6968 2442.
Po atentátu přerušil skotský parlament debatu o možném vypsání dalšího referenda o samostatnosti regionu. Původně se očekávalo, že skotští zákonodárci zahájí hlasování v půl sedmé večer našeho času.
Světoví státníci vyjádřili po atentátu Británii podporu a solidaritu
Přední světoví politici vyjádřili Británii podporu a solidaritu. S premiérkou Mayovou telefonicky hovořil americký prezident Donald Trump. Ocenil rychlou reakci britské policie a záchranných složek. Londýn ujistil o "plné podpoře" USA při vyšetřování atentátu. "Terorismus se týká nás všech," uvedl francouzský prezident Francois Hollande. Británii vyjádřil podporu a solidaritu. "Francie, která byla v poslední době tak silně zasažena, ví, jak britský lid dnes trpí," dodal.
Solidaritu britskému lidu vyjádřila a pomoc Londýnu v boji proti terorismu slíbila i německá kancléřka Angela Merkelová. "Zprávy o vražedném útoku v Londýně mnou otřásly," uvedl také nový německý prezident Frank-Walter Steinmeier. "V myšlenkách jsem s oběťmi westminsterského útoku. Evropa stojí pevně po boku Spojeného království (v boji) proti terorismu a je připravena pomoci," prohlásil předseda Evropské rady Donald Tusk.
Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová vyjádřila soustrast příbuzným obětí útoků u britského parlamentu a zdůraznila nutnost mezinárodní spolupráce v boji proti terorismu. "Nerozdělujeme terorismu do kategorií. Považujeme ho za absolutní zlo. V tomto okamžiku jsou - jako vždy - naše srdce s britským lidem, cítíme jejich bolest a znovu hovoříme o nutnosti bojovat s tímto zlem," uvedla mluvčí.
Teroristé nás nezastraší, zdůraznil premiér Bohuslav Sobotka. Česko podle něj cítí s blízkými obětí a stojí při Británii. Soustrast rodinám obětí vyjádřil také ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.
Od bruselských atentátů uplynul přesně rok
Dnes je tomu rok, kdy byly spáchány teroristické útoky v Bruselu. Belgická metropole minutami ticha připomněla památku obětí na místech atentátů - na letišti Zaventem a ve stanici metra Maalbeek. Minutu ticha ale v té chvíli drželi také lidé na ulicích, či turisté na bruselském historickém náměstí.
Celkem před rokem v Bruselu zahynulo 32 lidí a více než tři stovky byly zraněny. K útoku se přihlásila teroristická organizace Islámský stát, ve městě dál platí přísná bezpečnostní opatření, v ulicích hlídkují vojáci.
Cílem USA není oslabení IS, ale jeho nezvratná porážka
Cílem Spojených států a koalice bojující proti teroristické organizaci Islámský stát (IS) není její oslabení, ale nezvratná porážka, prohlásil americký ministr zahraničí Rex Tillerson na úvod setkání šéfů diplomacií, kteří řeší další postup v tažení proti džihádistům. Jednání se zúčastní i český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.
Tillerson na úvod schůzky vypočítal úspěchy, které zaznamenaly místní síly za přispění koalice vedené Američany v oblasti iráckého města Mosul a syrské Rakky, kde IS ztratil značnou část svého území. "Pro teroristy je nyní těžší dostat se tam (na území ovládané IS), a co je důležitější, dostat se ven, aby nás mohli ohrožovat v našich domovech," zdůraznil ministr stále větší izolovanost islamistických bojovníků, k níž podle něho zásadně přispěla spolupráce v rámci protiislamistické koalice. Pentagon odhaduje, že proti stavu z roku 2014 ztratila radikální skupina 65 procent svého území.