Není nebezpečný, tvrdila Británie a odškodnila ho za Guantánamo. Odpálil se v Iráku

AKTUALITA - Aktuality autor: roj

Padesátiletý britský konvertita Jamal al-Harith podle britské vládě Tonyho Blaira seděl ve vězení pro teroristi v Guantánamu omylem, zarušila se tak za něj a po propuštění mu dokonce vyplatila odškodné milion liber (32 milionů korun). Nyní se muž, který podle ní nepředstavoval nebezpečí, odpálil v Iráku při sebevražedném útoku.

Britský radikál Ronald Fiddler alias Jamal al-Harith nebyl podle Británie nebezpečný. Pod křídly Islámského státu se odpálil v Iráku

Britský radikál Ronald Fiddler alias Jamal al-Harith nebyl podle Británie nebezpečný. Pod křídly Islámského státu se odpálil v Iráku,zdroj: Profimedia.cz

Na fotografii  pořízené rátce před útokem, kterou zveřejnilo teroristické hnutí Islámský stát, al-Haritha podle portálu Mail Online identifikoval bratr.

Portál Mail Online připomněl, že z Guantánama, kde USA zadržují podezřelé z terorismu, se al-Harith dostal díky přímluvě Blairovy vlády, která prohlašovala, že muž nepředstavuje bezpečnostní hrozbu.

Nyní ale IS zveřejnil jeho fotografii, jak před útokem na základnu iráckých vojáků u Mosulu sedí v autě naloženém výbušninami. Při útoku, kterého se zúčastnilo několik sebevražedných atentátníků, zahynul neupřesněný počet iráckých vojáků.

"Je to on, poznávám ho podle úsměvu," prohlásil a-Harithův bratr Leon Jameson.

Tvrdil, že byl jen rukojmím Talibanu

Jamal al-Harith, kterému bylo 50 let, přijal muslimské jméno po přijetí islámu v roce 1994, do té doby se jmenoval Ronald Fiddler. V roce 2001 ho zadržely americké jednotky v Afghánistánu a jako možného nebezpečného teroristu ho internovaly na Guantánamu. Al-Harith opakovaně tvrdil, že je nevinný a že byl rukojmím radikálního hnutí Taliban.

Po propuštění obvinil britskou tajnou službu MI6, že na jeho věznění, které označil za nespravedlivé, spolupracovala s Američany. Jako odškodnění pak získal milion liber. Poslední zhruba tři roky bojoval v řadách IS, kde používal válečné jméno Abu Zakariya al-Britani.

Informace o tom, že někdejší vězeň na Guantánamu se odpálil v Iráku, pobouřila britskou veřejnost i média. Tajné služby i úřady nyní čelí kritice za to, že radikálovi umožnily připojit se k IS, ačkoli věděly o jeho sporné minulosti.

Tagy: Velká Británie zahraničí Irák guantánamo Islámský stát (IS) terorismus a násilí útoky a atentáty

Zdroje: ČTK