Děkanem práv v Plzni je exministr Pospíšil
2. 11. 2009 – 18:32 | Zpravodajství | red

Bývalý ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil bude řádným děkanem právnické fakulty v Plzni. Akademický senát fakulty ho v pondělí zvolil 11 hlasy z 18 oficiálním kandidátem na děkana.
Vzápětí rektor Západočeské univerzity Josef Průša oznámil, že Pospíšila v úterý do funkce jmenuje. Pražský advokát Karol Hrádela ve volbě neuspěl, dostal šest hlasů. Jeden hlas byl neplatný.
Pokud by děkan nebyl zvolen, hrozilo fakultě zmítané skandály kolem plagiátů a nestandardně rychlou dobou studia uvalení nucené správy ministerstvem školství i další kroky, jež by mohly vést až ke zrušení školy se 3000 studenty. Po rozhodnutí akademického senátu ministryně školství Miroslava Kopicová řekla, že Pospíšil musí pokračovat v započatých změnách, aby pověst školy nebyla dál zpochybňována.
Pospíšil krátce po volbě potvrdil, že klíčové jsou reformní kroky, které bude připravovat do jasných časových os. "V horizontu 14 dnů chci představit tým a říct, kdo bude na funkcích proděkanů," uvedl.
Ve vedení fakulty se podle jeho slov objeví třicátníci i lidé, kteří tvoří akademickou špici, půjde o lidi z fakulty. Za nejdůležitější nyní Pospíšil označil dokončení jednání s akreditační komisí, které má být ukončeno 25. listopadu a poskytnutí komisi všech podkladů.
Funkční období Pospíšila potrvá do roku 2013. Už dříve ale avizoval, že na fakultě zůstane jen několik měsíců. Nyní zopakoval, že pevný termín zatím nezná. "Vážu to na reformní kroky, nechci odcházet od rozdělané práce. Vnímám, že to je na tento akademický rok, ale uvidíme, jak se rychle bude dařit naplňovat kroky," dodal.
Rektor univerzity Josef Průša uvedl, že fakulta potřebuje jasné a transparentní vedení. "To se dnešním dnem stalo, věřím, že se nám podaří získat zpět ztracenou prestiž, a to nejen fakulty, ale i univerzity, na kterou toto působilo," dodal. Po volbě také upozornil, že vedení ZČU ani on osobně nikdy neměl úmysl fakultu zrušit.
Pospíšila těsně před volbou podpořil například profesor právnické fakulty Karel Eliáš. Po volbě řekl, že je nejlepším možným řešením, které se nabízelo v dané době. "Pokud jde o budoucnost, je důležité, aby fungovaly kolegiátní orgány, protože akademický svět funguje jinak než třeba politika," dodal Eliáš.
Za bod zlomu označil volbu předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa, který stál u zrodu fakulty. "Mám radost. Věřím, že nyní dojde k zásadnímu obratu. Bude to chtít čas, ale myslím, že ty rozhodující systémové změny právě teď nastávají. Jsem spokojen i s tím, že volba dopadla těsně, což člověka vybudí k výkonu," uvedl.
Pospíšil již několik týdnů školu vede jako pověřený šéf. Před volbou znovu zopakoval, že i když není akademik, je jako absolvent školy připraven dělat dočasně krizového manažera. Děkanem by chtěl být jen do dokončení reforem a stabilizace situace. Již v uplynulých pěti týdnech zahájil mimo jiné přechod školy na kreditní systém, přípravy nového přijímací řízení či audity kvalifikačních prací.
Pospíšil připravil 14 reformních kroků, jež je podle jeho slov nutné naplnit. Po 15 letech fungování fakulty navrhl také personální audit, který zjistí, zda faktický výkon činnosti pedagogů odpovídá jejich úvazku. Rovněž chystá revizi vnitřních předpisů školy. Otevřít chce i téma zápočtů a zkoušek, tedy toho, kdo bude smět studenty zkoušet.
Nového děkana volil stejný senát, který selhal jako kontrolní mechanismus. Kvůli jeho nečinnosti, zejména části pedagogů, se na fakultě prohlubovaly problémy, jež vygradovaly před pěti týdny zveřejněním plagiátu dizertace bývalého proděkana Ivana Tomažiče.