Co dělat, když někdo blízký trpí obezitou? Nemlčte, ale hloupé řeči si nechte od cesty

Pokud chcete pomoct blízké osobě, která trpí obezitou, musíte postupovat velmi opatrně. Tím spíš, pokud jste sami úspěšně zhubli. Čemu se vyhnout a na co si dát pozor?
Otázka váhy je velmi ošemetná. Jak o ní hovořit s blízkou osobou? Existují ta správná slova, ale také taková, která vyvolávají zahanbení, nelibost či uzavření do sebe sama.
"Vycházejme z předpokladu, že to, co chceme říci, není žádný objev pro toho, kdo trpí nadváhou," zdůrazňuje americký psycholog Ed Abramson, profesor na Kalifornské státní univerzitě.
"Většina lidí s nadváhou si je nepochybně dobře vědoma svého fyzického vzhledu a jistě četla nejméně jeden z nespočetných článků o nebezpečí pramenícím z kilogramů navíc. Anebo se již pokusila držet nějakou dietu. Proto nějaká konverzace o přebytečných kilogramech může být obtížná a kontraproduktivní," uvádí.
Tedy mlčet, nebo něco říkat? "Je třeba vědět, jak účinně zasáhnout ve chvíli, kdy obézní člověk nehubne, nebo mění své návyky, aniž by to skutečně chtěl, a povzbudit jej," vysvětluje Abramson.
Zaprvé nikdy nezaměřujte pozornost na to, jak obézní nabírá kilogramy a v žádném případě nemluvte o jeho fyzickém vzhledu. Jestliže jste rodič, který chce pomoci dítěti nebo dospívajícímu, není nic lepšího než jít příkladem. Začněte u sebe: omezte konzumaci cukru a začněte sportovat.
Jestliže chcete pomoci dospělému nebo seniorovi, je nezbytné začít nějakou konverzaci o váze s ohledem na to, jak se dotyčný bude cítit. Lidé vědí, že mají nadváhu, ale často mají pocit, že s tím nedokážou nic udělat.
"Nejdůležitější je nabídnout pomoc a připravit nějaký plán, v němž se můžeme stát partnerem a 'výzvu' přijmout společně. Nepochybně vaši blízcí budou prohlašovat: 'To si nebudu moci dát ani briošky'. Když to udělají, dostanou se do jakési spirály a to bude ten správný okamžik, abyste nabídli vaši pomoc," říká Abramson.
"Soustřeďujeme se příliš na snižování váhy, přičemž pro udržení štíhlé linie a pro zdraví je důležité jíst pestrou a vyváženou stravu, vyvarovat se především cukrů a transformovaných potravin," tvrdí psycholog. "Jestliže se soustředíme jen na váhu, bude výsledkem zase jen váha, nikoli zdraví," zdůrazňuje. Člověk, který jí pestrou stravu a cvičí, může odbourávat tuk a upevňovat si svaly, ale jeho váha zůstává stejná.
Často si ten, komu se podařilo zhubnout, myslí, že se stal expertem. Jestliže se vyléčíme z rakoviny, ještě to neznamená, že jsme se stali onkologem. Zrovna tak zhubnutí nedělá z člověka nutričního poradce.
"Dnes k nárůstu nadváhy přispívá řada faktorů," říká Abramson. "Jíme větší porce potravin bohatých na kalorie, chodíme do fast foodů, kde podávají příliš slaná jídla. Navíc mnozí z nás vykonávají práci, která nevyžaduje skutečné fyzické úsilí, a řídí vůz místo toho, aby chodili pěšky," dodává.
Například je prokázáno, že některé druhy jídla, jako jsou nejrůznější nezdravé pochutiny, vyvolávají v mozku reakce podobající se závislosti na omamných látkách a změny v těch částech mozku, kde sídlí radost. Ty lze přirovnat ke změnám způsobeným drogami. Tyto reakce nepřicházejí s jakýmkoli jídlem, ale jen s transformovanými potravinami.
"Čím více je jídlo zpracováváno a dochucováno, tím více působí jako droga, vytváří závislost a budí touhu jíst znovu. Tyto informace mohou změnit dialog o váze a pomoci některý lidem, aby se vyhýbali alespoň těm nejnezdravějším jídlům," říká Abramson.