Česká ekonomika bude letos stagnovat, vyhlídky zhoršil Brusel


AKTUALIZOVÁNO. Evropská komise dnes výrazně zhoršila výhled české ekonomiky pro letošní rok. Zatímco ještě v listopadu počítala s růstem hrubého domácího produktu o 0,7 procenta, podle nové prognózy letos hospodářství čeká stagnace.

zdroj: Mediafax

Výhled Bruselu je také horší než očekávání českého ministerstva financí, které na konci ledna předpovědělo růst o 0,2 procenta.

"Prognóza Evropské komise není překvapivá, je v zásadě stejná jako lednová prognóza MF. Obojí se dá nazvat termínem stagnace," uvedl dnes ministr financí Miroslav Kalousek. Zároveň upozornil, že obě prognózy jsou zatíženy velmi silnými riziky směrem dolů. To znamená, že by vývoj mohl být postupně horší, což souvisí se situací v eurozóně a důvěrou finančních trhů v eurozónu. "To že prognózy předvídají stagnaci, je z mého pohledu ještě optimistický scénář a byl bych rád, kdyby zůstal zachován," dodal ministr.

Brusel předpovídá propad české ekonomiky

Výhledy komise snížila i celé EU, která bude podle ní v tomto roce stagnovat, i eurozóně, což je klíčové odbytiště české proexportně orientované ekonomiky. V jejím případě Brusel předvídá pro letošek propad o 0,3 procenta. Například Německo, které představuje zásadní oblast pro český vývoz, by si mělo udržet letos růst, a to o 0,6 procenta.

"Na základě šetření mezi našimi členskými podniky, z nichž většina exportuje na trhy eurozóny, hovoříme o kladné nule vývoje českého HDP již od konce loňského roku. Zhoršený výhled eurozóny, což je náš nejvýznamnější trh, nepřináší proto žádné větší překvapení. Naznačuje však narůst rizik dalšího vývoje," uvedl dnes mluvčí Svazu průmyslu a dopravy. Eurozóna ve své kondici a v tempech růstu ekonomické výkonnosti bude podle svazu slabší než Česká republika.

Aktuální krátkodobé ekonomické ukazatele ovšem podle hlavního ekonoma Patria Finance naznačují trochu jiný obraz než prognóza EK a dávají naději, že situace v eurozóně i střední Evropě bude nakonec o něco lepší. "Prognóza je totiž reakcí na zhoršení ekonomické situace v závěru loňského roku a obavy z negativních dopadů dluhové krize. V tomto smyslu je prognóza Evropské komise možná až příliš opatrná. Dovedu si představit, že letos se naopak v průběhu roku budou prognózy postupně zlepšovat," upozornil Marek.

Čtěte také: Před summitem EU se sejdou ministři financí eurozóny

Komise podotkla, že data o spotřebitelské důvěře v Česku ukazují na pokles výdajů domácností na počátku letošního roku.

"Odráží to zhoršování podmínek na pracovním trhu a růstu mezd na úrovni centrální vlády," uvedla komise v jednostránkové analýze k ČR. Spotřebitelskou poptávku navíc zasáhne zvýšení DPH u potravin a vybraných služeb. U investic se očekává, že oživí až ve druhé polovině roku.

Inflace v loňském roce v České republice dosáhla 2,1 procenta a letos by podle prognózy měla vystoupat až na tři procenta.

Česká národní banka ve své lednové prognóze počítá letos se stagnací ekonomiky a příští rok s růstem o 1,9 procenta. Loni v listopadu přitom ČNB počítala letos s růstem o 1,2 procenta a příští rok o 2,7 procenta.

reklama

čtete dále

 • Italští ministři zveřejnili své příjmy

  Italští ministři zveřejnili své příjmy

  23.2.2012 09:24 – Ekonomika 0

  Ve snaze předvést Italům, co je to transparentní chování, zveřejnili členové italské vlády na internetu své příjmy a majetek. Úřednický kabinet Maria Montiho v situaci, kdy se italské hospodářství ocitlo v krizi, bojuje proti daňovým únikům a chce ukázat, že ministři před lidmi nic netají. více

 • Smlouva o úvěru Řecko zavazuje k členství v eurozóně

  Smlouva o úvěru Řecko zavazuje k členství v eurozóně

  22.2.2012 22:09 – Ekonomika 0

  Smlouva o druhém záchranném úvěru Řecko zavazuje, aby zůstalo v eurozóně. Řekl to dnes tamní ministr financí Evangelos Venizelos. Země je podle něj zároveň chráněna i před rizikem státního bankrotu. Ministři financí eurozóny Řecku v úterý nad ránem po mnoha odkladech schválili finanční pomoc za 130 miliard eur (asi 3,3 bilionu Kč). více

 • Luxusní byty zůstávají nevyužité

  Luxusní byty zůstávají nevyužité

  22.2.2012 16:32 – Ekonomika 0

  Prodej luxusních bytů v Praze se v době hospodářské krize chová podobně jako celý bytový trh. Byty pro movité na dračku rozhodně nejdou, nabídka výrazně převyšuje poptávku, trh se ale na druhou stranu zcela nezastavil. Vyplývá to z průzkumu společnosti Trigema, který představila na dnešní konferenci internetového časopisu Stavební fórum. více

 • Maďaři málo šetří, ozvala se Evropská unie

  Maďaři málo šetří, ozvala se Evropská unie

  22.2.2012 13:20 – Ekonomika 0

  Evropská komise dnes navrhla zmrazit Maďarsku zhruba 495 milionů eur (asi 12,4 miliardy korun) z kohezních fondů, z nichž se v rámci snahy podporovat chudší regiony rozdělují v Evropské unii miliardy eur. Důvodem je, že Budapešť dlouhodobě nedělá dost pro snížení nadměrného rozpočtového deficitu pod kýženou hranici tří procent HDP. Za strany komise jde o bezprecedentní krok. více