Nečasi, dost bylo zdržování, ozvala se netrpělivá TOP 09

- Aktuality autor: Michal Polák

TOP 09 neprosadila své požadavky na připojení České republiky k unijní dohodě o rozpočtové odpovědnosti, strana ale naznačuje, že boj úplně nevzdává.

Předseda strany a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg dnes uvedl, že se bude snažit změnit stanovisko premiéra Petra Nečase (ODS) i po nadcházejícím summitu EU. Nečas už totiž podle náznaků z jeho okolí počítá s tím, že se příští týden na schůzce špiček sedmadvacítky potvrdí dosavadní odmítavý český postoj k dohodě.

Fiskální pakt má zajistit rozpočtovou odpovědnost a stabilitu eurozóny. Nečas k němu přistoupit nechce, stejně jako britský premiér David Cameron.

Nečas tím potěšil prezidenta Václava Klause, ovšem ve vládě tím rozladil šéfa české diplomacie a TOP 09 Schwarzenberga. Ten v minulosti tvrdil, že nebude ve vládě, která povede zemi mimo hlavní proud unie a s Nečasem si kvůli tomu vyměnili několik invektiv.

Čtěte dále: Schwarzenberg a Nečas: Fiskální unie? Budeme se krotit!

Premiéra, se kterým se následně dohodli na zklidnění diskuse, se mu však přesvědčit o změně českého postoje nepodařilo. "Tím, že se můžeme připojit, byť za změněných podmínek, i po summitu, tak jsme získali čas na další jednání," řekl dnes Schwarzenberg.

O věci má příští týden jednat ještě vláda, která musí pro summit zahajovaný 1. března "vybavit" českého premiéra mandátem.

Podle státního tajemníka pro EU při úřadu české vlády Vojtěcha Bellinga by o přistoupení ke smlouvě musel rozhodnout právě kabinet, a ten by také musel požádat prezidenta Václava Klause o zplnomocnění.

"Z časového hlediska to pokládám téměř za vyloučené," řekl dnes Belling poslancům výboru pro evropské záležitosti.

Analýza dokumentu

Vláda podle něj nyní chystá analýzy smlouvy z hlediska jejích dopadů na český právní řád, které by nastaly po přijetí společné evropské měny. Pracuje na nich úřad vlády, legislativní rada a ministerstvo zahraničí.

Ke smlouvě se ze zemí sedmadvacítky nehodlají připojit jen Česko a Velká Británie. Nečasův postoj kritizuje nejen TOP 09, ale i opozice.

Přistoupení ČR ke smlouvě žádaly také některé známé české osobnosti v petici. I tento text vyslovoval obavu, že se země dostává mimo hlavní evropský proud.

Smlouva je na vládním webu

Belling poznamenal, že se premiér na minulém evropském summitu neodmítl připojit se ke smlouvě, ale odmítl se zavázat k tomu, že ji podepíše na už na nyní se blížícím summitu na počátku března. Vyžadoval se tehdy podle Bellinga jasný politický závazek a podmíněný souhlas nebyl možný. Premiér v Bruselu argumentoval mimo jiné tím, že neměl mandát kabinetu. Podobu mandátu ve vládě prosadila ODS s Věcmi veřejnými.

Neoficiální česká verze smlouvy je podle Bellinga přístupná na vládní webu. Kdyby se k ní česká vláda rozhodla kdykoli připojit, což je možné, překlad by se jen přejmenoval, uvedl. Podotkl také, že není zcela jasný výklad některých pasáží smlouvy, závazná interpretace se bude projednávat při březnovém summitu.

Tagy: EU schwarzenberg summit

Zdroje: ČTK