Zrušte 'plošné šmírování', žádají Piráti Ústavní soud

AKTUALITA - Aktuality autor: šar

Piráti podali k Ústavnímu soudu návrh na zrušení paragrafů několika zákonů, které umožňují plošné sledování lidí na komunikačních sítích. Návrh podepsalo 58 poslanců ze šesti stran, řekl ve středu novinářům poslanec Mikuláš Ferjenčík. 

Šéf Pirátů Ivan Bartoš

Šéf Pirátů Ivan Bartoš,zdroj: Dan Materna / MAFRA / Profimedia

Podle Pirátů sběr dat o tom, komu lidé volají a kdy se připojují na internet, nemá výrazný vliv na objasňování kriminality, praxe je podle nich také v rozporu s rozsudky Evropského soudního dvora.

Současné zákony podle Pirátů umožňují uchovávat data o tom, na jaká čísla lidé volají a posílají textové zprávy, jak dlouho jejich hovory trvají, z jakého zařízení se připojují k internetu a na jak dlouho a kdy a komu posílají e-maily. Ferjenčík to označil za plošné šmírování. "Věříme, že ústavní soud ten princip zruší," řekl.

Právník Jan Vobořil ze společnosti IuRe, který podání k Ústavnímu soudu vypracoval, novinářům řekl, že loni podle údajů Českého telekomunikačního úřadu podala policie žádost o uchovaná data z mobilních telefonů ve 470 tisíc případů. "Co se týče změny v objasněnosti kriminality, žádný velký pohyb tam nebyl. Zjevně policie je schopná objasňovat trestné činy na stejné úrovni, aniž by tato data měla k dispozici," řekl.

Vobořil také upozornil, že Evropský soudní dvůr v minulosti rozhodl, že státy nemají právo plošně uchovávat data o uživatelích komunikačních sítí. Česká praxe je tak podle něj v rozporu s evropským právem.

Tagy: Česko domácí Česká pirátská strana internetová bezpečnost česká politika

Zdroje: ČTK