Zlínská policie netrpělivě čeká na rozbory 6000 litrů neznámé tekutiny

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Zlínští kriminalisté při zátahu v Opavě ve čtvrtek zajistili 6000 litrů zatím neznámé tekutiny. Na místo je dovedla jedna z "horkých stop". "Materiál byl odeslán na expertizu, čekáme na výsledky rozborů," řekla dnes krajská policejní mluvčí Jana Macalíková. Policie dále pátrá po překupnících jedovatého alkoholu a rozkrývá distribuční sítě. Další informace podle Macalíkové zatím nehodlá zveřejňovat. 

Alkohol

Alkohol,zdroj: Mediafax

"Rádi bychom se veřejnosti pochlubili víc, protože v tomto případu zlínská kriminálka opět exceluje, ale ten správný čas ještě nenastal. Všechny informace, které zveřejníme, se dostanou i k dalším případným podezřelým a pachatelům, a to si nemůžeme dovolit," uvedla Macalíková. Se zajišťováním tekutin kriminalistům pomáhali hasiči, kteří disponují technikou na manipulaci s jedovatými látkami. 

Razie se týkala skladu v centru Opavy, kde bývala výrobna cukrovinek a nyní prostory využívá řada firem. Advokátní kancelář Bartončík & Bartončík, která zastupuje opavskou společnost FROS ZPS, dnes potvrdila, že policejní razie se konala v prostorách, které využívá tato firma. Spekulace o propojení klienta s výrobou a distribucí zdravotně závadného alkoholu jsou ale podle právníků neodůvodněné. 

FROS ZPS se podle nich mimo jiné zabývá mícháním a balením nemrznoucí směsi do ostřikovačů osobních vozidel. Údajně ale pouze zpracovává dodané suroviny, jejichž majitelem je prý stále ten, kdo si míchání a balení směsi objednal. Předpisy EU podle advokátů umožňují, aby nemrznoucí složka ve směsích do ostřikovačů byla nahrazena metylalkoholem. Klient prý při nakládání s touto látkou dodržuje veškeré technologické a bezpečnostní předpisy. 

Vede také přesnou skladovou evidenci, dodali advokáti. Podle nich společnost s policií spolupracuje, umožnila odběry vzorků ze všech skladových zásob, vydala k odbornému zkoumání dosud nezpracované zásoby metylalkoholu a předložila veškeré dokumenty o dodávce předmětné komodity. "V souvislosti s činností klienta není dáno žádné podezření z trestné činnosti," doplnila advokátní kancelář. 

Policie nechce zveřejnit podrobnosti

Podle České televize byl v souvislosti se zátahem zadržen jeden člověk. "Obviněný zatím nebyl. Čekáme na výslechy," uvedla Macalíková. Podle ní nebyl podezřelý zadržen na Zlínsku, ani na severní Moravě při zátahu v Opavě. "Nerada bych zatím zveřejňovala, ze kterého regionu je. Nechceme, aby se další podezřelí dozvídali bližší informace," dodala Macalíková. 

Podle informací České televize jde o 37letého muže, jednatele firmy Carlogic zabývající se výrobou autokosmetiky, která si právě v Opavě údajně nechávala míchat a skladovat nemrznoucí směsi do ostřikovačů. Samotná firma Carlogic sídlí v rozlehlém statku na okraji obce Řitka zhruba 20 kilometrů od Prahy. Na svých internetových stránkách mj. inzeruje, že prodává oleje a že nabízí maloobchodní prodej za velkoobchodní ceny. 

Zlínští kriminalisté již dříve v metanolové kauze obvinili sedm lidí, z toho šest ze Zlínska. Tři jsou spolu s dalším mužem z Ostravska stíháni pro ohrožování zdraví závadnými potravinami a jinými předměty z nedbalosti. Jsou ve vazbě, hrozí jim až osm let. Zřejmě jde o lidi, kteří obchodovali se závadným alkoholem ve větším rozsahu. Další tři muži, asi menší prodejci, byli obviněni z porušení předpisů o nálepkách a jiných předmětech k označení zboží. Jsou na svobodě, hrozí jim až tři roky. 

Ve Zlínském kraji po otravě metylalkoholem zemřely tři ženy. V Baťově krajské nemocnici je podle mluvčí sedm pacientů po otravě, pět lidí bylo propuštěno. Jeden muž leží se stejnou diagnózou i ve vsetínské nemocnici. 

Tagy: Opava kriminalisté

Zdroje: ČTK