Dnes je úterý 31. ledna 2023., Svátek má Marika
Počasí dnes 0°C Smíšené přeháňky

Zkázu Notre-Dame využívají i autoři hoaxů. Za požárem vidí smějící se muslimy i 'černé vdovy'

Zkázu Notre-Dame využívají i autoři hoaxů. Za požárem vidí smějící se muslimy i 'černé vdovy'
Fotografie z videa, které sdíleli příznivci krajní pravice | zdroj: Printscreen: Facebook

Celý svět sleduje drama kolem požáru pařížské katedrály Notre-Dame. Na sociálních sítích lidé sdílejí komentáře plné smutku i zděšení. V plné pohotovosti jsou ale i autoři a šiřitelé hoaxů, píše Tereza Engelová na webu Hlídací pes. 

Ti se soustředí především na alternativní teorie ohledně příčiny vzniku požáru a například na to, jak na požár údajně reagují muslimové. Vybrali jsme několik příkladů manipulací a nepodložených zpráv.

Smějí se muslimové požáru? 

Video se smíchem údajných muslimů šíří v Česku například facebooková stránka ultrapravicového sdružení Pro-vlast.

Na videu jsou vidět nadšené reakce údajných příslušníků muslimské komunity. Jako podkres pod reakce je vložena fotografie hořící katedrály.

Na co ale lidé z videa reagují, není vůbec jasné, stejně jako není ze samotného videa známo nic o jejich náboženské příslušnosti. Mezi hoaxy o Notre-Dame zařadil video také server BuzzFeed.com.

Podobně je na tom fotografie smějících se mladíků tmavší pleti, pořízená údajně v uplynulých hodinách před hořící katedrálou.

Obrázek v Česku kromě jiných šíří i facebookový profil zmiňovaného sdružení Pro-Vlast. Fotografii ale nijak nezdrojuje.

Co takto vypuštěný příspěvek dokáže v lidech vyvolat, ukazují komentáře pod fotografií a zmiňovaným videem: "Jeden obrázek řekne víc, než 1000 slov," píše třeba uživatel Boris Poláček a jeho příspěvek lajkují desítky dalších.

Naopak reakce uživatele Jakuba Sekaniny, který upozorňuje na nedostatek důkazů kolem fotky a na riziko, že se jedná fotomontáž, měla dopoledne jen několik lajků.

Auto před katedrálou 

Do redakcí českých médií také v posledních hodinách dorazil email "plný důkazů" o tom, že požár byl plánovanou akcí žen z organizace Islámský stát. Autor se podepsal jako Miroslav Provod.

Po sociálních sítích se šíří také hoax, že před katedrálou parkovalo auto s bombou uvnitř. Pachatelkou útoku měla být podle těchto zpráv zhrzená muslimská dívka, která se zklamala v lásce.

Variací na toto téma je i zveřejňování titulků článků z roku 2016, kdy bylo poblíž katedrály nalezeno auto s plynovými bombami. S požárem katedrály ale tato tři roky stará událost nijak nesouvisí.

A falešný profil americké televizní stanice CNN, který se pod názvem "CNN Politics2020" objevil na sociálních sítích teprve před několika dny, začal šířit zprávu o tom, že důvodem požáru je teroristický útok. Ani to není pravda.

Tereza Engelová pro Ústav nezávislé žurnalistiky

Zdroje: