Dnes je čtvrtek 11. prosince 2025., Svátek má Dana
Počasí dnes 6°C Mlha

Zemřel čestný předseda ČSSD a poradce Che Guevary Valtr Komárek

16. 5. 2013 – 14:16 | Zpravodajství | Jakub Konečný

Zemřel čestný předseda ČSSD a poradce Che Guevary Valtr Komárek
Valtr Komárekzdroj: Mediafax

Zemřel Valtr Komárek. Dvaaosmdesátiletý čestný předseda ČSSD a jeden z hlavních aktérů listopadu 1989 podlehl komplikacím po operaci plic. Kvůli ní byl zhruba od začátku května v nemocnici Na Homolce. "Včera se jeho stav náhle zhoršil. Je to neskutečná ztráta," řekl Komárkův asistent Ivo Gottwald. Podle něj byla předtím prognóza lékařů příznivá a Komárek měl nemocnici v řádu týdnů opustit. 

Známý ekonom se Na Homolce podle Gottwalda zotavoval po operaci plic, kterou si vynutily potíže s dýcháním. Dlouhodobě měl Komárek problémy se srdcem, které mu bylo před půl rokem operováno. Hovořil o tom i na letošním sjezdu ČSSD v Ostravě, kterého se zúčastnil. 

V nemocnici se s Komárkem v minulém týdnu stihl setkat i jeho přítel - prezident Miloš Zeman. O návštěvě svého čestného předsedy uvažovali i přední představitelé sociálních demokratů, ale kvůli špatnému zdravotnímu stavu Komárka to již nebylo možné. 

Valtr Komárek se narodil 10. srpna 1930 v Hodoníně. Jeho rodiče zahynuli v koncentračním táboře, on sám podobnému osudu unikl jen o vlásek, když byl jako opuštěné židovské dítě vychován cizími lidmi. Po prožitých válečných útrapách vstoupil do komunistické strany, v níž zůstal až do ledna 1990. 

Profesně autor desítek odborných knih a statí, který v 60. letech radil na Kubě Ernestovi Che Guevarovi, dlouhá léta působil ve Výzkumném ústavu plánování a řízení, v Ekonomickém ústavu Československé akademie věd (ČSAV) a v Prognostickém ústavu, po revoluci mimořádně populární instituci, která se stala personální zásobárnu prvních polistopadových vlád. Vzešli z ní například Václav Klaus, Vladimír Dlouhý, Karel Dyba či Tomáš Ježek. 

Komárka samotného také porevoluční vlna krátce vynesla do nejvyšších pater politiky. Oblíbený ekonom se stal místopředsedou první nekomunistické vlády Mariána Čalfy, která zemi dovedla ke svobodným volbám v červnu 1990. Kvůli názorovým neshodám ohledně ekonomické reformy se svými někdejšími kolegy se však muž, o němž se hovořilo jako o jednom z možných kandidátů na prezidenta, rozhodl k návratu do Prognostického ústavu. 

Politiku ale Komárek, otec dvou novinářů Martina a Michala, zcela neopustil. Poslancem bývalého Federálního shromáždění byl až do konce roku 1992, do voleb v roce 1992 už šel jako lídr sociální demokracie, kam vstoupil o rok dříve. Za sociální demokraty, jejichž čestným předsedou se stal v roce 2011, také před deseti lety neúspěšně kandidoval do Senátu.

Předchozí článek

Zásadní průlom v genetice. Vědci získali kmenové buňky z klonovaných embrií

Následující článek

Sobotku velmi zasáhla Komárkova smrt. Vzpomínal na operu a emoce

Nejnovější články