Dnes je čtvrtek 4. března 2021., Svátek má Stela
Počasí dnes 2°C Dešťové přeháňky

Zeman udivil Němce: Dal si "cígo" a názorně předvedl, co dělat s penězi

Zeman udivil Němce: Dal si "cígo" a názorně předvedl, co dělat s penězi
Miloš Zeman | zdroj: isifa/MAFRA/PETR TOPIČ

Redaktory německého deníku Handelsblatt udivil český prezident Miloš Zeman během rozhovoru hned několikrát. Nejprve tím, že během půlhodinového interview vykouřil tři cigarety a ještě sarkasticky poznamenal, že Německo není pro kuřáky dobrou zemí, posléze pak svými neortodoxními názory na evropskou ekonomiku.

Podle Zemana je klíčové, aby vybrané peníze šly do investic, nikoliv do spotřeby, která ničemu nepomáhá. „Když sním dva hamburgery místo jednoho, vzroste sice hospodářský výkon, ale výkonnější díky tomu nebudu, spíše naopak,“ uvedl pro příklad. Podle Zemana leží klíč pro překonání krize v investicích, nikoliv v konzumu. Ten vytvoří maximálně pár míst v supermarketech, ale žádnou trvalou prosperitu.

Proto by prezident navrhoval, aby ekonomičtí teoretici zúžili definici hrubého domácího produktu. „Měly by do něj spadat pouze investice, nic jiného,“ prohlásil.

Podpora investic by podle Zemana měla mít i takovou podobu, že by bylo zákonem stanovené, jakou minimální část HDP musí tvořit. „Mnozí politici, jestli ne dokonce všichni, snižují před volbami tiše a vskrytu investice a používají peníze na volební dárky,“ vysvětloval Zeman.

Zdroje:

Kurzy

Finance

Kurzovní lístek: Exchange s.r.o.

EUR 26,200 26,300
USD 21,890 22,030
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma