Zeman podpořil Červíčka. Dvojvládí u policie nemá řešit Pecina

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Prezident Miloš Zeman přijal ve středu na Hradě policejního prezidenta Martina Červíčka a vyjádřil mu plnou podporu. Dvojvládí u policie, které nastalo poté, co ministr vnitra v demisi Martin Pecina vrátil do funkce Červíčkova předchůdce Petra Lessyho, by měl podle Zemana řešit až nový ministr vnitra. ČTK to dnes sdělil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. 

Martin Červíček

Martin Červíček,zdroj: isifa/MAFRA/DAN MATERNA

"Pan prezident má právo na tu věc vyjádřit názor. To je tak asi všechno, co k tomu mohu uvést," řekl dnes ČTK Lessy. Sám prý na Hradě v této souvislosti nebyl a ani nemá žádnou schůzku domluvenou.

Ovčáček uvedl, že o středeční audienci na Hradě požádal sám Červíček. Ten se v úterý odmítl dobrovolně vzdát funkce policejního prezidenta a vyzval ministra vnitra Pecinu, aby vzniklé dvojvládí vyřešil zákonnou cestou ve správním řízení. Pecina přitom předpokládal, že Červíček sám odejde. 

Ministr v úterý zrušil rozhodnutí svého předchůdce Jana Kubiceho, který Lessyho propustil kvůli jeho trestnímu stíhání pro pomluvu a zneužití pravomoci. Toto trestní řízení však zastavil pražský městský soud s argumentem, že ve stejné věci již bylo rozhodnuto v kázeňském řízení. 

Lessy v současné době čerpá dovolenou, a policii tak až do vyřešení situace nadále vede Červíček. Ten v úterý naznačil, že Pecina postupuje proti němu, protože odmítl jeho návrhy na personální změny v policii. Ministr chtěl podle něj odvolat šéfy protikorupční policie a krajských ředitelství ve Zlínském, Olomouckém a Jihočeském kraji. 

"Nejednalo se o žádné napravení protiprávního stavu vůči panu Lessymu, ale o úmysl využít tu změnu ve vedení policie k prosazení personálních změn, které pan Červíček odmítal," řekl ČTK šéf Nezávislého odborového svazu policie Milan Štěpánek. V této souvislosti média spekulují o dosazení dvou bývalých detektivů protikorupční policie Jindřichu Látovi a Martinu Grimovi, které si Pecina vzal jako své poradce, do čela útvaru. 

"Ta jména jsem se dozvěděl až včera, ale věděl jsem, že tam jsou nějaké osoby připraveny tím, že si ministr vytvořil na ministerstvu vnitra dvě policejní tabulky v 10. tarifní třídě, což je úroveň krajského ředitele a ředitele celorepublikového útvaru," dodal šéf odborářů. 

Se Zemanem pak souhlasí v tom, že by měl o policejním prezidentovi rozhodnout až nový ministr vnitra. Ten by si sám prý měl vybrat muže, se kterým chce spolupracovat. "Já si myslím, že způsobem ale pan Pecina a pan Lessy, to znamená způsobem dáme tam lidi, které chceme, tak by se policie nikam nedostala," dodal Štěpánek. 

Tagy: volba vedení prezident policie ČR

Zdroje: ČTK