Zeman už nebude mít novoroční projevy

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Miloš Zeman nenaváže na tradici prezidentských novoročních projevů. Místo toho bude mít 26. prosince vánoční poselství ze zámku v Lánech. Chce tak navázat na zvyk z první republiky, kdy podobné projevy měl československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk. Novinářům to dnes řekl Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček. Zemanovi předchůdci Václav Havel a Václav Klaus mluvili k občanům Československa, respektive České republiky 1. ledna.

Miloš Zeman

Miloš Zeman,zdroj: isifa/MAFRA/David Neff

Chce tak navázat na zvyk z první republiky, kdy podobné projevy měl československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk. Novinářům to dnes řekl Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček. Zemanovi předchůdci Václav Havel a Václav Klaus mluvili k občanům Československa, respektive České republiky 1. ledna.

Ovčáček uvedl, že vánoční poselství potrvá 20 minut, mělo by mít "vánoční atmosféru" a hlava státu bude mluvit nejspíš "spatra". "Je možné, že jako první přímo volený prezident bude hodnotit uplynulý rok," řekl mluvčí a dodal, že novoroční prezidentské projevy začaly až po únoru 1948.

První přednesl 1. ledna 1949 Klement Gottwald, již dříve ale prezidenti na přelomu roku projevy měli, bylo to ovšem v době Vánoc.

Tagy: prezident Miloš Zeman novoroční projev

Zdroje: ČTK