Dnes je sobota 23. ledna 2021., Svátek má Zdeněk
Počasí dnes 5°C Občasný déšť se sněhem

Zeman jako obecní blázen. Stal se obětí 'Google bomby'

Zeman jako obecní blázen. Stal se obětí 'Google bomby'
Po zadání hesla "obecní blázen" Google ukáže prezidenta Miloše Zemana | zdroj: Google

Podle internetového vyhledávače Google to vypadá, že prezident Miloš Zeman je obecní blázen. Může za to takzvaná Google bomba, tedy chyba algoritmu vyhledávače. Na problém upozornil server Pooh.cz.

Za to, že po zadání hesla "obecní blázen" vyleze galerie plná Zemanových fotek, může to, že sousloví v minulosti několikrát uvedl. Naposledy loni v únoru, kdy výraz použil v souvislosti s mužem, který po něm hodil rajče. Pak může nastat podobná chyba, případně pro počítačového odborníka není takový problém vytvořit mezi spojeními souvislost a zmást tak internet.

Obětí Google bomb se v minulosti stalo množství českých i zahraničních politiků – například expremiér Jiří Paroubek nebo exprezident Václav Klaus se stali cíli internetových vtipálků hned několikrát.

I proto společnost v roce 2007 vítězoslavně oznámila, že podobným případům zabrání změnou vyhledávacího algoritmu na obecnější. Evidentně ale opatření není dost silné, protože k podobným případům jednou za čas dochází i tak a některé odkazy jsou stále funkční.

Častější jsou ale chyby a vtípky při vyhledávání v mapách – po zadání sousloví "islámský stát" například mapy stále ještě ukážou redakci časopisu Respekt a sídlo Europolu. Loni v květnu pak například po zadání hesla "negerský dům" mapy odkazovaly na sídlo amerického prezidenta.

Zdroje:
Vlastní

Kurzy

Finance

Kurzovní lístek: Exchange s.r.o.

EUR 26,080 26,160
USD 21,450 21,570
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma