Dnes je středa 1. února 2023., Svátek má Hynek
Počasí dnes 0°C Smíšené přeháňky

Zeman dal Nečasovi čokoládovou zmrzlinu

Zeman dal Nečasovi čokoládovou zmrzlinu
zdroj: Profimedia

Loučení prezidenta Miloše Zemana s odcházející Nečasovou vládou bylo nakonec komorní. Lidovky.cz píší o oficiální večeři na Pražském hradě, kam však ze sedmnácti členů vlády dorazili pouze čtyři ministři a premiér v demisi Petr Nečas.

Na Pražském hradě bylo prý v pondělí večer vše přichystáno, aby se mohla uskutečnit slavnostní rozlučková večeře. Podával se vývar, šunka od kosti, krkovička s bramborem a jako sladká tečka čokoládová zmrzlina. Hrála hudba Hradní stráže a večeře se konala pod širým nebem v Hartigovské zahradě a výhledem na Hrad i na Prahu.

Rozloučit s prezidentem se přijeli ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS), ministr bez portfeje Petr Mlsna, ministr školství Petr Fiala a ministr obrany Vlastimil Picek. Lidovky.cz připomínají, že Picek bude jako jediný i v novém kabinetu.

Pondělní akce na Hradě měla být podle hradního kancléře Vratislava Mynáře důstojným rozloučením Zemana se členy odcházející vlády. Chalupa sdělil Lidovkám.cz, že večeři chápe jako oficiální setkání hlavy státu se členy končící vlády a že jeho účast nesouvisí s postojem k rozhodnutí prezidenta jmenovat Rusnoka premiérem. "Účast na dnešní večeři na mém nesouhlasu nic nemění," uvedl.

Ministři nechtěli měnit svůj program

V pátek se Chalupa podrobil plánovanému chirurgickému zákroku očí. "Nyní jsem v rekonvalescenci. Neměl jsem tedy na dnešek žádný program a na rozdíl od mých kolegů jsem nemusel nic rušit," dodal.

Ze setkání se kvůli dovolené omluvila dosluhující vicepremiérka Karolína Peake (LIDEM). Nepřišel ani úřadující šéf ODS, ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba. Účast odmítli také ministr zahraničí a předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg a jeho stranický zástupce, ministr financí Miroslav Kalousek.

Zdroje: