Dnes je pondělí 6. února 2023., Svátek má Vanda
Počasí dnes -1°C Oblačno

Zelenskyj: Ukrajina záměrně lidi nevarovala před hrozbou ruské invaze

Zelenskyj: Ukrajina záměrně lidi nevarovala před hrozbou ruské invaze
Zničený ruský tank na Ukrajině | zdroj: Profimedia

Pokud by Kyjev předem varoval ukrajinské občany před možností ruské invaze, rozšířila by se na Ukrajině panika a Rusko by zemi ovládlo v řádu dní. V rozhovoru pro deník The Washington Post to prohlásil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj (ZDE). Mezinárodní partneři podle něj sice Ukrajinu s předstihem upozorňovali na potenciální ruský vpád, konkrétní data ale neposkytli.

„Pokud bychom to zveřejnili... dostali by nás za tři dny,“ řekl Zelenskyj. Ukrajinské vedení mělo podle něj pocit, že není dobré vyvolávat paniku, která by vedla k úprku lidí ze země. „Když začala invaze, byli jsme tak silní, jak jen to šlo. Někteří lidé odjeli, ale většina zůstala, bojovala za svůj domov,“ zdůraznil ukrajinský lídr.

Zelenskyj na otázku, zda osobně věděl o chystané plnohodnotné invazi na Ukrajinu, odpověděl, že nikdo netušil, jak přesně bude válka vypadat. „Jak by tomu někdo mohl uvěřit? Že budou (ruští vojáci) mučit lidi a že to je jejich cíl? Nikdo nevěřil, že to bude takhle, a nikdo to nevěděl,“ sdělil.

Když se podle něj Kyjev dotazoval zahraničních partnerů na detaily jejich varování, například odkud bude invaze vedená a kolik vojáků se jí bude účastnit, nedostalo se mu více informací, než už měl. Zelenskyj také kritizoval, že Ukrajina sice dostala varování, ale ne zbraně, aby se na ruský vpád připravila.

Navalnyj považuje západní sankce proti ruským oligarchům za slabé, navrhuje další jména

Vězněný ruský opoziční politik Alexej Navalnyj dnes na sociálních sítích kritizoval jako nedostatečné západní sankce uvalené na ruské oligarchy po vpádu ruských vojsk na Ukrajinu. Na sankčním seznamu Evropské unie Navalnyj například postrádá generálního ředitele ruské plynárenské společnosti Gazprom Alexeje Millera a upozorňuje, že mezinárodním postihům se dosud vcelku úspěšně vyhýbá také jeden z nejbohatších Rusů Vladimir Potanin.

„Jsme svědky silných vyjádření lídrů, ale rozhodnutí někde váznou,“ napsal Navalnyj o přijímání sankcí. Západní představitelé by podle něj měli přestat s „nekonečnými“ řečmi a začít jednat.

Opoziční politik se pozastavil nad tím, že ze jmen v žebříčku 200 nejbohatších Rusů sestavených ruskou verzí časopisu Forbes se jich na sankční seznamy Evropské unie, USA a Británie dostalo podle jeho zjištění jen 46. „Číslo dva není pod sankcemi. Oligarcha Potanin veřejně vychvaluje Putina a vytahuje se, že ho sankce nemusejí zajímat,“ napsal Navalnyj. Na Potanina, který vlastní významný podíl v metalurgické společnosti Norilsk Nickel, v červnu uvalila sankce například Británie, USA a Evropská unie ale zatím nikoliv. Na americkém sankčním seznamu Navalnyj postrádá také oligarchu Romana Abramoviče.

Vězněný opozičník mimo to upozornil, že bývalý ruský prezident Dmitrij Medveděv, který je hlasitým podporovatelem války na Ukrajině, se vyhnul uvalení sankcí na svoji jachtu Fotiniju tak, že ji převedl na náhodnou firmu. Obdobným způsobem dcera ruského prezidentského mluvčího Dmitrije Peskova zabezpečila svůj byt v Paříži, když ho převedla na svoji matku.

Západní země Navalnyj vyzval, aby vzaly v potaz seznam asi 6000 lidí, které jeho nová protikorupční platforma označila za podporovatele války. Kromě podnikatelů na něj Navalného spolupracovníci zařadili také stovky lidí z médií včetně regionálních novinářů nebo poslance, senátory a gubernátory.

Opoziční lídr Navalnyj pravidelně komentuje dění v Rusku a přichází s novými iniciativami, přestože je od ledna loňského roku za mřížemi. Letos v březnu byl odsouzen k devítiletému trestu za podvod a pohrdání soudem. Ještě dříve mu justice vyměřila 2,5 roku vězení kvůli porušení podmínky dřívějšího rozsudku za údajnou zpronevěru. Opoziční vůdce tvrdí, že obvinění proti němu jsou vykonstruovaná a mají za cíl zmařit jeho politické ambice.

Zdroje: