Dnes je středa 22. března 2023., Svátek má Leona
Počasí dnes 17°C Oblačno

Zelenskyj k výročí invaze: Rok bolesti, smutku a jednoty, letošek bude rokem našeho vítězství

Zelenskyj k výročí invaze: Rok bolesti, smutku a jednoty, letošek bude rokem našeho vítězství
Volodymyr Zelenskyj | zdroj: Profimedia

Přesně před rokem krátce před čtvrtou hodinou ranní kyjevského času Rusko zahájilo první raketové údery proti Ukrajině a hranice překročily první kolony ruských vojáků. Byl to rok bolesti, smutku, víry a jednoty, napsal dnes na twitteru ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Letošek bude podle něj rokem ukrajinského vítězství.

„Dvacátého čtvrtého února se miliony z nás rozhodly. Ne bílou vlajku, ale modro-žlutou. Nikoliv útěk, ale postavit se čelem. Vzdor a boj,“ napsal ráno na sociální síti Zelenskyj. „Byl to rok bolesti, smutku, víry a jednoty. A zůstali jsme v tomto roce nezlomní. Víme, že rok 2023 bude rokem našeho vítězství,“ dodal v příspěvku, který doprovodil videem připomínajícím rok ruské vojenské agrese.

Ukrajinský prezident dnes ráno také zveřejnil videoposelství, ve kterém připomněl první den ruské invaze. „Nejdelší den našich životů. Nejtěžší den našich moderních dějin. Probudili jsme se brzy a od té doby jsme neusnuli,“ uvedl. „Nevěděli jsme, co se stane zítra, ale s jistotou nám došlo: každý zítřek stojí za to, abychom za něj bojovali,“ uvedl prezident.

Ve svém projevu dále upozornil na to, že Ukrajinci bojovali každý den. „Hrozili (Rusko), že za 72 hodin nebudeme existovat. Ale přežili jsme i čtvrtý den. A pak pátý. A dnes už stojíme přesně rok. A pořád víme: za každý zítřek je třeba bojovat,“ poznamenal.

Zelenskyj dále mimo jiné slíbil, že Kyjev neopustí Ukrajince žijící pod ruskou okupací. „Ukrajina vás neopustila, nezapomněla na vás, nevzdala se vás. Ať tak či onak, osvobodíme všechny naše země,“ uvedl. „Hlavní výsledek je, že jsme přežili. Nebyli jsme poraženi. A uděláme vše pro to, abychom tento rok zvítězili,“ prohlásil na závěr.

Rusko svou invazí na Ukrajinu rozpoutalo nejhorší ozbrojený konflikt v Evropě od druhé světové války, který si podle odhadů vyžádal desetitisíce obětí na obou stranách a vyhnal miliony lidí z jejich domovů. Moskva, která vpád do země nazvala „zvláštní vojenskou operací“, podle BBC očekávala, že boje potrvají několik dní. Narazila však na houževnatý odpor Ukrajinců. Z řady okupovaných míst se v průběhu roku její vojska pod náporem ukrajinské armády stáhla, boje se nyní odehrávají zejména na východě země.

Ukrajinci na dnešek naplánovali vzpomínkové a pietní akce za desítky tisíc mrtvých, jejichž počet neustále roste. V posledních dnech rovněž panovaly obavy z toho, že by Rusko mohlo v den výročí invaze podniknout na Ukrajinu další vzdušný útok. Úřady v některých regionech proto zvýšily bezpečnostní opatření. V Kyjevě se přes noc sirény neozvaly a rozednívání bylo klidné.

Putin stále chce okupovat Kyjev a celou Ukrajinu, říká Zelenskyj

Zelenskyj se domnívá, že i rok po vpádu ruských vojsk se ruský vůdce Vladimir Putin nevzdal nadějí, že se mu podaří zmocnit Kyjeva a celé Ukrajiny. Zelenskyj je ale přesvědčen, že ukrajinská armáda metropoli uhájí i v případě, že by se k ruskému útoku přidalo i Bělorusko.

„Myslím, že prezident Putin stále chce okupovat Kyjev. Ale jejich ideje, mise a naděje se týkají celé Ukrajiny. Abychom přišli o nezávislost a svrchovanost. A proto soudím, že všichni pochopili, že jestli nedokážou okupovat Kyjev, nedokážou ani okupovat Ukrajinu,“ řekl Zelenskyj stanici BBC.

Rusové byli zřejmě nejblíže k dobytí Kyjeva hned na počátku invaze, kdy na metropoli postupovali ruští výsadkáři vysazení na letišti Hostomel a kolona ruských obrněnců, která vyjela z Běloruska. Už na jaře ale byli Rusové nuceni se od Kyjeva stáhnout.

Zelenskyj se domnívá, že pro Rusy a Bělorusy, pokud by se k invazi přidali, by představoval nový pokus o dobytí Kyjeva obrovský problém a chybu. Ruská armáda ani v nejlepší formě nebyla s to proniknout do Kyjeva a během ročních bojů zeslábla. A i kdyby se k Rusům přidaly běloruské jednotky, ukrajinská obrana to podle prezidenta vydrží.

Zdroje: