Dnes je sobota 21. května 2022., Svátek má Monika
Počasí dnes 21°C Polojasno

Ze statistika premiérem. Fischer si za rok získal respekt

Ze statistika premiérem. Fischer si za rok získal respekt
zdroj: tisková zpráva

Bývalý šéf Českého statistického úřadu Jan Fischer je premiérem právě rok. Těší se velké podpoře veřejnosti a strany si musejí dávat pozor, pakliže s ním půjdou do sporu.

Je tomu rok, co se tehdejší ředitel ČSÚ na základě dohody politických stran stal premiérem. Za tu dobu podle odborníků splnil to, co od něj politici očekávali.

"Nemůže ignorovat, že jeho vládu sestavily politické strany, ale jinak se snaží jednat autonomně. Česká veřejnost podle mě vnímá, že není loutkou a postupem času si u ní získal větší respekt," řekl serveru ParlamentniListy.cz politolog Rudolf Kučera.

Největší úspěch: Schválení rozpočtu

Za nejpodstatnější úspěch jeho vlády, která se ujala moci měsíc poté, co byl Jan Fischer jmenován premiérem, považují politologové přijetí státního rozpočtu.

"Naprosto nejdůležitější bylo, že tato vláda připravila rozpočet, který byl navzdory hrozivě vypadajícímu deficitu poměrně dobrý. Myslím, že kdybychom měli v čele politickou vládu, dopadlo by to mnohem hůř. Tak či onak by se takový politický kabinet musel nějak předvádět," říká politolog Jiří Pehe.

A podobný názor má i Kučera. "Nedostali jsme se do žádného rozpočtového provizoria, vláda si s tím dokázala poradit, ačkoli v době, kdy rozpočet schvalovala, už vlastně vůbec vládnout neměla."

Vedle přijetí rozpočtu odborníci Fischera chválí i za každodenní úřednickou práci. "Dokázal se svou vládou bez velkého pokřiku a gest spravovat chod státu a zajistit stabilitu," soudí Pehe.

Obliba u veřejnosti

Vláda Jana Fischera se těší velké důvěře veřejnosti. Dokumentují to šetření CVVM, zatímco Topolánkův kabinet měl ve svých posledních měsících podporu 33, respektive 20 procent, Fischerova vláda od nástupu neklesla pod 50 procent. Posledního půl roku jí pak důvěřuje kolem 70 procent lidí.

Pehe vidí hlavní důvod popularity Fischerovy vlády v tom, že jde o nepolitický kabinet. "Nevidíme v přímém přenosu neustálé hádky mezi koalicí a opozicí, neúspěchy vlády nejsou hned politizovány. Dělají svoji práci, a to při únavě, kterou lidé z každodenní politiky cítí, vládě pomáhá."

Zároveň ale podle něho Fischer roli premiéra úřednické vlády dobře zvládá i jako osobnost. "Jde o politika, který působí na veřejnost velmi pozitivně. Jen málokdy se pouští do nějakých emocionálních výlevů nebo ideologických tirád. Je to úředník, ale v tom nejlepším slova smyslu," míní Pehe.

Spor s Fischerem? Riziko

Fischerova vláda podle odborníků nečelí skandálům jako předchozí kabinety. A pokud si někteří politici troufnou proti Fischerovi "jít" musí počítat s tím, že se vystavují velkému riziku.

"Splnil zadání, které od něho politické strany požadovaly a je skoro s podivem, že některé strany mají potřebu se vůči němu kriticky vymezovat nebo se s ním pouštět do nějakých válek, protože je to velmi kontraproduktivní," říká Pehe.

V této souvislosti zmiňuje patrně nejznámější spor, který Fischerova vláda má se Stranou zelených. "Řekl bych, že si tím zelení spíš škodí, než pomáhají."

"Každá strana, která půjde do sporu s Fischerem, by měla takový krok velmi zvážit. Měla by mít velmi silné argumenty. Nemyslím si, že by stačilo prohlášení typu: Fischerův kabinet vychází vstříc ČEZu," dodává Pehe.

                                                                                                                               www.parlamentnilisty.cz