Dnes je pátek 3. února 2023., Svátek má Blažej
Počasí dnes 1°C Občasný déšť se sněhem

Zdravotní pojišťovnu můžete nově změnit do konce září

Zdravotní pojišťovnu můžete nově změnit do konce září
zdroj: tisková zpráva

Lidé, kteří si nestihli změnit zdravotní pojišťovnu do konce června, mají možnost vše napravit v průběhu září. Prodloužení termínu do konce září umožňuje novela zákona o veřejném zdravotním pojištění. 

Se svou zdravotní pojišťovnou nemusíte být spokojeni z mnoha důvodů, např. proto, že stávající pojišťovna nemá smluvní vztah s vaším lékařem či nemocnicí v místě bydliště, nebo že poskytuje zdravotní služby jen v omezeném rozsahu. Proto můžete požádat o změnu u jiné.  Termín čekání se díky novele zkracuje z šesti měsíců na polovinu. Doposud platilo, že bylo možné podat přihlášku do konce června s tím, že registrace k nové pojišťovně platila od ledna následujícího roku. Žádosti podané po 30. červnu byly zařazeny do registrace na rok 2017. Nově můžete podat přihlášku k jiné zdravotní pojišťovně během dvou termínů za rok, tj. vždy do konce března a do konce září. Klienty nové pojišťovny se tak můžete stát k prvnímu lednu nebo k prvnímu červenci následujícího roku.

Zdravotních pojišťovny v České republice nabízejí celou řadu nejrůznějších benefitů. Ti, kdo zvažují změnu pojišťovny, by se však měli zaměřit především na to, kteří lékaři s danou zdravotní pojišťovnou spolupracují. Zda s ní má uzavřenou smlouvu konkrétní praktický lékař, zubař a případně specialisté. Na benefity a slevové programy je dobré brát zřetel i s ohledem na věk členů rodiny.

Pokud jste si jisti, že vybraná nová pojišťovna splňuje vaše představy, stačí zajít do kterékoliv pobočky, kde vyplníte registrační formulář. Odhlášení z původní pojišťovny vyřídí už nová pojišťovna. Přestup však zvažte, protože pokud se rozhodnete přestoupit k jiné zdravotní pojišťovně než původně vybrané a podepíšete další přihlášku, platí jen ta první.

Elenka Mazurová
Autorka je tisková mluvčí České průmyslové zdravotní pojišťovny