Dnes je úterý 7. února 2023., Svátek má Veronika
Počasí dnes -1°C Polojasno

Proč americkou politikou cloumají nekonečné diskuse o obřím ropovodu?

Proč americkou politikou cloumají nekonečné diskuse o obřím ropovodu?
Prezident Barack Obama přednáší projev v jižní části ropovodu Keystone | zdroj: Profimedia

Prezidentská kandidátka Hillary Clintonová se postavila proti dlouho plánované výstavbě ropovodu Keystone XL, který má vést z Kanady až k Mexickému zálivu. Zákon o realizaci kontroverzního ropovodu prošel Kongrese, už počátkem letošního února. Nakonec ho ale vetoval prezident Barack Obama. O ropovodu vedou dlouhé debaty republikáni, kteří ho podporují, a ekologové, které děsí jeho dopady na životní prostředí. Proč tolik povyku pro jeden ropovod? 

Vlastně je to jednoduché. Přes nový ropovod by mělo protéct zhruba 830 tisíc barelů ropy denně. Zastánci kontroverzní stavby tvrdí, že díky němu vznikne asi 10 tisíc nových pracovních míst. Kritici, k nimž se přidala i Clintonová, připomínají, že stavba jen zbytečně odvádí pozornost od boje proti změnám klimatu.

Pro a proti stavbě nového ropovodu

Republikáni nový ropovod podporují a jeho stavbu chtějí prosadit za každou cenu, i když každý jejich pokus zatím vetoval prezident Obama.

Jižní část ropovodu se už přitom staví. Na rozhodnutí o dostavění Keystone čekají především výrobci ropy, kteří ji z kanadských ropných nalezišť musejí dovážet po železnici. Naleziště v Albertě jsou bohatá a mohla by Spojené státy zásobovat řadu let. V čem je tedy problém?

Těžba ropy z kanadských nalezišť je komplikovaná. Získává se tam z tzv. dehtových písků a výsledná surovina obsahuje živici (bitumen). Její distribuce do rafinérií, které ji proměňují na využitelné palivo, je velmi náročná.

Společnost TransCanada navrhla v roce 2005 řešení - nový ropovod, který by surovinu přiváděl do rafinérií v Illinois a Texasu. Vzhledem k tomu, že ropovod bude stát na území dvou států, musí ho nejprve schválit ministerstvo zahraničí, které posoudí vliv stavby na životní prostředí.

Ropovod jako téma pro ekology 

V roce 2011 začal projekt nového ropovodu zajímat specialisty na životní prostředí včetně environmentalisty Billa McKibbina podle kterého je získávání ropy z dehtových písků z ekologického pohledu horší než těžba surové ropy.

Velmi brzo se toho chytli další ekologičtí aktivisté, kteří tlačili na Bílý dům. Veřejné mínění sice bylo pro stavbu nového ropovodu, ale Obama nechtěl rozhněvat ekologicky smýšlející příznivce.

Hlavním argumentem pro stavbu ropovodu je fakt, že ekonomika Spojených států je stále ještě závislá na ropě a Amerika potřebuje vybudovat solidní infrastrukturu.

Ropovod ale dál naráží na ekologický odboj. Zdá se, že nekonečný příběh najde řešení až ve chvíli, kdy poptávka po ropě, plynu či uhlí v USA klesne a naopak stoupne zájem o alternativní zdroje energie. 

Diskuse o smyslu ropovodu Keystone k této změně může významným způsobem přispět.    

Zdroje:
Vlastní, Vox