Dnes je pátek 20. května 2022., Svátek má Zbyšek
Počasí dnes 28°C Místy bouřky

ZČU navrhla Zachariášovi mimosoudní jednání

ZČU navrhla Zachariášovi mimosoudní jednání
zdroj: tisková zpráva

Západočeská univerzita (ZČU) navrhuje mimosoudní jednání ve sporu s bývalým děkanem plzeňských práv Jaroslavem Zachariášem. Dostal výpověď kvůli plagiátorské kauze, nesouhlasí s ní však a brání se proti tomu u soudu.

Soudní jednání začalo dnes, po 20 minutách ale kvůli návrhu ZČU skončilo. Soudce oběma stranám sporu vytkl, že čas na mimosoudní jednání měly nevídaný a je téměř neuvěřitelné, že s takovým řešením přicházejí až nyní. Výsledek strany sdělí soudu při jednání 1. září.

Podle zjištění s nabídkou na mimosoudní řešení sporu přišla ZČU. Její právník Jan Podola uvedl, že ho rektor Josef Průša tímto krokem pověřil v úterý. Rektor je podle něj ochoten se sejít se Zachariášem, univerzita už netrvá na tom, aby Zachariáš vzal svoji žalobu zpět. Přitom až dosud to požadovala. Podola nedokázal vysvětlit, proč s návrhem přichází ZČU až nyní. Žalobu Zachariáš podal vloni 17. prosince.

Zachariášův právní zástupce Josef Havlůj předběžně uvedl, že očekává od ZČU omluvu. "Ta kauza byla uměle vyvolána, můj klient se stal obětním beránkem," uvedl. Na schůzce s vedením ZČU bude chtít dosáhnout zrušení výpovědi a bude se snažit dohodnout na otázce dalšího setrvání Zachariáše na fakultě. Zachariáš výpověď dostal vloni od nového vedení fakulty v čele s Jiřím Pospíšilem. Pospíšil mu v říjnu zrušil pracovní poměr pro poškození dobrého jména fakulty i univerzity. Zachariáš ale odmítl ze školy odejít, fakulta ho musí až do vyřešení sporu nadále platit jako zaměstnance. Schůzka obou stran by se měla uskutečnit 5. srpna.

Rektor Průša řekl, že Zachariášův případ se dostal na rektorát v pátek. Do té doby ho měl na starost právní expert František Korbel, jenž se stal náměstkem ministra spravedlnosti, a nemůže už univerzitu zastupovat. "Na mimosoudním jednání jsme se dohodli i s vedením fakulty, já jsem o tom jednal s proděkanem Petrem Bezouškou. Ten s tím vyslovil souhlas. Domluvili jsme se také na tom, do jaké výše odškodnění můžeme jít," dodal rektor. Jaká výše to bude, neuvedl, jde prý o důvěrnou věc pro jednání obou stran. Cílem je, aby byla se Zachariášem uzavřena dohoda o ukončení pracovního poměru. "Mělo se to udělat elegantně už tehdy, ale bohužel," dodal rektor. Končící děkan právnické fakulty Pospíšil řekl, že nezná taktiku rektorátu, protože tuto kauzu nesleduje. "Nechci to negativně hodnotit, když to neznám," uvedl.

Proděkan právnické fakulty Karel Eliáš řekl, že pro fakultu je prioritní, aby Zachariáš už na fakultě neučil. "Je nám celkem jedno, jak se dosáhne tohoto výsledku. Kdyby třeba jednání vyústilo v řešení, že pan docent Zachariáš uzavře se ZČU dohodu o skončení pracovního poměru, tak by nám to nevadilo," uvedl. Řešení je podle něj v kompetenci univerzity. Také upozornil na to, že fakulta Zachariáše musí platit a tato finanční zátěž není úplně zanedbatelná. Peníze by přitom mohla využít na mladé asistenty a podobně. V případě soudního sporu včetně případných odvolání by se uzavření kauzy mohlo protáhnout i na dva roky.

Dalším zaměstnancem, který odmítl dobrovolně ze školy odejít a brání se soudní cestou, je bývalý proděkan Ivan Tomažič. Právě jeho kauza s opsanou dizertační prací spustila loni v září celou aféru na plzeňských právech. U soudu se údajně brání také bývalý šéf akademického senátu Daniel Telecký. Podola dnes novinářům řekl v jejich věcech zatím pověření od rektora nedostal, takže se nevyjádří k tomu, jak u nich bude ZČU postupovat.