Zatkněte konvoj Libyjců a zabavte jim zbraně i libyjský majetek, vyzvaly USA Niger

- Aktuality autor: red

Spojené státy dnes vyzvaly Niger, aby zadržel vysoké činitele režimu bývalého libyjského vůdce Muammara Kaddáfího, kteří možná přijeli na jeho území ve vojenském konvoji z Libye. Prohlásila to mluvčí amerického ministerstva zahraničí Victoria Nulandová. Niger zároveň večer popřel, že by na jeho území vstoupil velký libyjský konvoj 200 vozidel, o němž dnes informovala arabská média.

"Dvě stě vozidel, to není možné, to bych věděl," prohlásil nigerský ministr zahraničí Mohamed Bazoum. O přesunu konvoje přes nigerské hranice během dne neměl informace ani mluvčí libyjské povstalecké Přechodné národní rady (NTC). Podle povstalců může jít o součást tajného plánu na útěk Kaddáfího do některého spřáteleného středoafrického státu.

Jen dva menší konvoje, tvrdí Bazoum

Podle Bazouma přijely do metropole Niamey zatím pouze dva menší konvoje. V prvním se nacházel mimo jiné šéf bezpečnostních brigád Kaddáfího Mansúr Zaú. Na otázku, zda by byl Niger připraven přijmout Kaddáfího, uvedl, že by byl pro zemi problémem.

Jak informovala agentura Reuters, nigerští činitelé údajně informovali amerického velvyslance, že v konvoji se nacházelo několik vysokých činitelů Kaddáfího vlády, ale neuvedli, zda mezi nimi byl i samotný Kaddáfí.

Zatknout, zabavit zbraně a zajistit libyjský majetek

"Vyzvali jsme jasně nigerskou stranu, aby tyto představitele režimu, kteří mohou být předmětem vyšetřování, zatkla, zabavila veškeré zbraně a zajistila, aby jakýkoli libyjský státní majetek, peníze, šperky, a další byl zabaven a mohl být navrácen libyjskému lidu," uvedla Nulandová.

Kde se nachází samotný Kaddáfí, však Spojené státy nevědí. "Chtěl bych to vědět, ale nemám žádné informace, kde se přesně nachází... Víme, že je na útěku," prohlásil ministr obrany Leon Panetta.

Pentagon dříve uvedl, že nemá důvod se domnívat, že Kaddáfí opustil Libyi. Na otázku, zda se tento postoj změnil, Panetta zopakoval, že nemá informace o místě jeho pobytu.

Tagy: USA Amerika útěk azyl kaddafi

Zdroje: ČTK